1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
g100num [7]
3 years ago
14

Alice purchased 4 1⁄2 kilograms of olive oil for $27. What is the price per kilogram?

Mathematics
1 answer:
vitfil [10]3 years ago
8 0

Hi!

We will solve this using ratios, like this:

4 1/2 = 4,5 kg of olive oil for 27 $

1 kg of olive oil for x $

_____________________________

x = (27*1)/4,5

x = 27/4,5

x = 6 $ per kilogram

Hope this helps!

You might be interested in
Chang drove 420 miles using 18 gallons of gas. At this rate, how many gallons of gas would he need to drive 357 miles?
qwelly [4]

Answer:

<h2>15.3 gallons</h2><h2 />

Step-by-step explanation:

ratio and proportion

<u>420 miles </u>   =   <u> 357 miles</u>

18 gallons          x gallons

420 (x) = 357 (18)

x = 6426 / 420

x = 15.3 gallons

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me with this question URGENT PLEASE ANSWER THIS MATH QUESTION
lesya [120]

Answer:

(4,0)

Step-by-step explanation:

The object is first at (0,0)

It is reflected across line x=-2, this means you draw the mirror line at x=-2 and count 2 equal units backwards to get the image.The image will be at ;y=0\\\\x=-2-2=-4\\\\\\=(-4,0)

The image (-4,0) is then reflected on the y-axis

You know reflection on the y-axis, the y-coordinate remains the same but the x-coordinate is changed to its opposite sign.

Hence;

(- -4,0)= (4,0)

The image will move 8 units towards positive x-axis.This is the same as moving 4 units from the mirror line at (0,0) and land at (4,0)

6 0
3 years ago
Is 12.91 a rational number
Musya8 [376]

Answer:

rational

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
If sin(2x) = cos(x + 30"), what is the value of x?<br> 20°<br> 30°<br> 500<br> 1100
ivanzaharov [21]

Answer:

2x=(x+30)

2x+x=30

3x=30

x=30÷3

x=10

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
If the area of the trapezoid shown is 200 square feet, what is the height h of the trapezoid?
r-ruslan [8.4K]

Answer:

hope this helps u!

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Other questions:
  • A home alarm system randomly assigns a five-character code for each customer. The code will not repeat a character. The characte
    6·1 answer
  • A runner is running a 10 km race. It takes her 17.5 minutes to reach the 2.5 km mark. At that rate, how long will it take her to
    11·2 answers
  • If two 2x2 matrices are inverses of each other, then multiplying them will result in what matrix below?
    8·1 answer
  • Clara's suitcase weighs 58
    15·1 answer
  • Two families stayed at the same hotel in identical rooms. The first family stayed for 5 nights and paid extra to use a rollaway
    12·1 answer
  • A grocer has 18kg of black tea worth 3.5per kg. She wants to mix
    14·1 answer
  • Solve for x y=4x + 3
    12·2 answers
  • A kayak rental pavilion charges $15.00 per hour and $2.50 for a brief lesson on kayak safety. The total cost y to rent the kayak
    12·1 answer
  • 1,8,27,64<br><br>find the rule and show how did you find it​
    8·1 answer
  • Help me please<br><br> Solve the inequality s:<br><br> 5s+2&gt;7
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!