1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
g100num [7]
4 years ago
14

Alice purchased 4 1⁄2 kilograms of olive oil for $27. What is the price per kilogram?

Mathematics
1 answer:
vitfil [10]4 years ago
8 0

Hi!

We will solve this using ratios, like this:

4 1/2 = 4,5 kg of olive oil for 27 $

1 kg of olive oil for x $

_____________________________

x = (27*1)/4,5

x = 27/4,5

x = 6 $ per kilogram

Hope this helps!

You might be interested in
A shop owner offerad a 20% discount off the regular price of a mirror. The amount of the discount is 3$ what is the regular pric
Troyanec [42]

Answer:

$15

Step-by-step explanation:

$3 correspond is the 20% discount of the total price.

If the total price is x then you can express the discount as:

0.20x = 3

x = 3/0.20

x = 15

3 0
4 years ago
Factor the polynomial 3x4 – 2x2 + 15x2 - 10 by grouping.
prohojiy [21]

Answer:

see explanation

Step-by-step explanation:

Given

3x^{4} - 2x² + 15x² - 10

Factor the first/second and third/fourth terms )

= x²(3x² - 2) + 5(3x² - 2) ← factor out (3x² - 2) from each term

= (3x² - 2)(x² + 5)

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write an equation for a line in slope-intercept form that is parallel to y=−2x+5 and passing through the point (3,−10)
STALIN [3.7K]

Answer: y=-2x-4

Step-by-step explanation:

y=-2x+b

-10=-2(3)+b

-10=-6+b

-4=b

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Using the table tool, create a truth table for compound statement ~p^~q.
Nataliya [291]

Answer:

Step-by-step explanation:

See the attachment for the chart

4 0
3 years ago
Mateo puts 6 gallons of gas in his ca and pays $15.<br><br>What is the cost of 1 gallon?
sweet [91]

Answer: 1 gallon costs 0.40 $

Step-by-step explanation: 6 gallons / 15$ = 0.4 gal/$

3 0
3 years ago
Other questions:
  • The square of a positive number is 24 more than 5 times a number. What is the value of the number?
    12·1 answer
  • Does anyone know how to solve these
    12·1 answer
  • Find the distance between 2-3i and 9+21i
    8·1 answer
  • HELP..
    11·1 answer
  • Is -101 any rational or irrational number
    10·2 answers
  • What is 25^5 x 50 - 30?
    8·1 answer
  • First 1 i got the answer but i want the 2
    13·1 answer
  • Help me! giving brainliest if u get it right, also show explanation (it isnt 34)
    15·2 answers
  • PLZ Help me. This is difficult.
    11·1 answer
  • F.<br> Katrina dove 14 feet down in the water and then<br> went up 7 feet.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!