1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nana76 [90]
3 years ago
9

The school ski club went on a ski trip. The ski changed the group $1120 for 32 lift tickets. How much was each ticket?​

Mathematics
1 answer:
katen-ka-za [31]3 years ago
3 0

Answer:

$35 per ticket

Step-by-step explanation:

1120 divided by 32 is 35, I used a calculator. If you divide the cost by the quantity you will get the cost for one quantity

You might be interested in
can someone help me answer this correctly? Whoever get it right I will mark as a brainliest, thank u if u help me! :)
Anna71 [15]

Answer: 40 seconds. This is the equation graphed

7 0
3 years ago
Find x. Round your answer to the nearest tenth of a degree.
77julia77 [94]
This is the concept of trigonometry, the value of x will be calculated as follows;
sin theta=[opposite]/[hypotenuse]
theta=x
opposite=16 units
hypotenuse=21 units
thus;
sin x=16/21
hence;
x=arcsin(16/21)
x=49.63
x=50 (to the nearest degrees)

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Rylan is calculating the standard deviation of a data set that has 9 values. He determines that the sum of the squared deviation
stepladder [879]
The formula for the sum of the squares of the deviations is
SS = s² (N -1)

We are given
SS = 316
N = 9

Substituting
316 = s² (9 - 1)
Solving for s
s = 6.28

The standard deviation is 6.28

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Emily sells erasers for $2 per package and pencils for $5 per package. she sells 220 total packages and earns $695. find the num
Sophie [7]

Given :

Emily sells erasers for $2 per package and pencils for $5 per package. she sells 220 total packages and earns $695.

To Find :

The number of packages of erasers and pencils that were sold .

Solution :

Let, number of erasers are x and pencils are y.

So, x + y = 220    ....1

Also, 2x + 5y = 695   ....2

Solving equation 1 and 2, we get :

2(220-y)+5y = 695\\\\440 - 2y + 5y = 695\\\\3y = 255\\\\y=85

x = 220 - 85 = 135

Therefore, the number of packages of erasers and pencils that were sold are 135 and 85 respectively.

Hence, this is the required solution.

​

5 0
3 years ago
The container that holds the water for the football team is 23 full. After pouring out 2 gallons of water, it is 12 full. How ma
Mama L [17]
Let full be f and gallons be g
23f-2g=12f
2g=23f-12f
2g=11f
g=5.5f
note 23f is when it is full and x is the number of gallons the container can hold.
g=5.5f
xg=23f
x=46÷11
∴x approximately is 4.9

6 0
3 years ago
Other questions:
  • 10) 28n4 + 16n? – 80n² = 0<br> Factoring quadratic
    10·2 answers
  • people with severe hearing loss given a sentence and word recognition test six months after they got implants in their ears the
    13·1 answer
  • Which of the following represents two lines that are coplanar and do not intersect?
    8·1 answer
  • How to get 5% of 220 files
    7·1 answer
  • Grandma has just finished baking a large rectangular pan of brownies. She is planning to make rectangular pieces of equal size a
    13·1 answer
  • A start-up company is about to market a new computer printer. It decides to gamble by running commercials during the Super Bowl.
    8·2 answers
  • If m+1/m= 3, then prove that m^5+1/m^5= 123
    13·1 answer
  • Which function is positive for the entire interval [-3, -2]?
    10·1 answer
  • Need help solving this please
    5·1 answer
  • Trihao is driving from cambridge to london Assume the distance between cambridge and london is 100 km Given that trihao drives a
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!