Answer:
<h2>17</h2>
Step-by-step explanation:
Use PEMDAS:
P Parentheses first
E Exponents (ie Powers and Square Roots, etc.)
MD Multiplication and Division (left-to-right)
AS Addition and Subtraction (left-to-right)

Any decimal number that is repeating can be written in the form <span>

</span> with b not equal to zero, so they are rational numbers.
The short answer is
yes, 0.6 repeating is a rational number.
Hope this helped :)
Keywords:
<em>System of equations, variables, hardcover version, paperback version, books
</em>
For this case we must construct a system of two equations with two variables. Let "h" be the number of hardcover version books, and let "p" be the number of paperback version books. If the hardcover version of a book weighs 7 ounces and the paperback version weighs 5 ounces, to reach a total of 249 ounces we have:
(1)
On the other hand, if there are Forty-five copies of the book then:
(2)
If from (2) we clear the number of books paperback version we have:

As each paperback version book weighs 5 ounces, to obtain the total weight of the paperback version books, represented by "x" in the table shown, we multiply
So, 
Answer:

Option D
Hello!
First of all let's find the perimeter (circumference) of the semi circles. We can combine them to make one circle with a diameter of 4 (as we can see the side length of one semi circle is 4 cm. We now plug it into the circumference equation (

=3.14).
4(3.14)=12.56
Now we add up the side lengths of the rectangle.
4+6+4+6=20
Now we add up the length of our circle and rectangle.
20+12.56=32.56
Therefore our answer is
32.56 cm.
----------------------------------------------------------
Now to find the area! If we combine the two semicircles, we get a circle with a diameter of four. This means that is has a radius of two. We use the equation below to find the area of the two circles.
A=

r²
First we will square our radius.
2(2)=4
Now we multiply by pi.
4(3.14)=12.56
Now we need to find the area of the rectangle.
6(4)=24
Now we add.
24+12.56=
36.56.
I hope this helps!
Answer:
Hence the pricing for each product will be taronges with 2 euros and mandarins with 2.5 euros.
Step-by-step explanation:
Given:
2 kg of taronges and 3 kg mandarins cost 11.5 euros
3kg taronges and 2 kg mandarins cost 11 euros
To Find:
Price for each product
Solution:
<em>Consider </em>
<em>Taronges =x euros</em>
<em>Mandarins=y euros</em>
So by given condition,
....................equation(1)
and
...........equation (2)
So , using substitution method,

.......equation (3)
Using above value in equation(1) we get ,

)
y=2.5 euros
Using above value in equation(3) we get ,



x=2 euros