1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Fittoniya [83]
3 years ago
14

Giovanni is at the market, he notices that 7 apples cost $4.55. How much does he pay for 9 apples?

Mathematics
2 answers:
IgorC [24]3 years ago
7 0
Well, to see how much one apple costs, we'll have to divide 7 by 4.55. You will get 65 cents. Each apple is .65 cents. 

Now you multiply .65 by 9. You will get 5.85

9 apples cost $5.85.
geniusboy [140]3 years ago
5 0
You divide $4.55 by 7.
$0.65 times 9 = $5.85
You might be interested in
Write an inequality for the following situation:
yKpoI14uk [10]
Skakakkaiakkk.......8
6 0
3 years ago
Solve for w 14= -7/8w , show your work
cestrela7 [59]

Answer:

Step-by-step explanation:

14 = -7w/8

Cross multiply

-7w = 14 × 8

-7w = 112

w = 112/-7

w = -16

3 0
3 years ago
Rewrite the quadratic function below in standard form y=3(x+2)(x-3)
babunello [35]
X=3(x^2-x_6)
3x^2-x-6
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the measure of angle 1
kaheart [24]

Answer:

112*

Step-by-step explanation:

( 360 - 46 - 90 ) ÷ 2 = 112

8 0
3 years ago
HELP ITS DUE IN 4 MINUTES
lions [1.4K]

Answer:

3rd choice

4th choice

1st choice

2nd choice

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of the following equations have exactly one solution? Choose all answers that apply: A:58x+52=78x−78 B:−78x+52=−52x−78 C:5
    8·2 answers
  • If 2 x to the third power is equal to 54, what is two times X to the third power equal to?
    6·1 answer
  • Jasmine drew a rectangle with the following properties.
    14·1 answer
  • Honeycrisp apples are on sale if you buy a crate, 15 pounds for $30. What is the unit price per pound
    12·1 answer
  • 20 points need help today Use the quadratic formula to solve each equation......this is as far as I could get....... 0+/-√{0-4*5
    15·1 answer
  • HELPP ME PLEASE!!!!!!!!!!!
    11·2 answers
  • Help please! Does someone have the answers?
    13·1 answer
  • 5) A theatre can be rented for different hours. The cost is $100 for deposit and $200 per hour. Write a function rule to find th
    5·1 answer
  • PLEASE HELP ME RIGHT AWAY
    6·2 answers
  • The graph below was drawn with output on the vertical axis and input on the horizontal axis. What does this graph indicate about
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!