Giovanni is at the market, he notices that 7 apples cost $4.55. How much does he pay for 9 apples?
2 answers:
Well, to see how much one apple costs, we'll have to divide 7 by 4.55. You will get 65 cents. Each apple is .65 cents.
Now you multiply .65 by 9. You will get 5.85
9 apples cost $5.85.
You divide $4.55 by 7.
$0.65 times 9 = $5.85
You might be interested in
Answer:
Step-by-step explanation:
14 = -7w/8
Cross multiply
-7w = 14 × 8
-7w = 112
w = 112/-7
w = -16
Answer:
112*
Step-by-step explanation:
( 360 - 46 - 90 ) ÷ 2 = 112
Answer:
3rd choice
4th choice
1st choice
2nd choice