All sides are the same, hence, all three angles are the same, and each one of them is 60 degrees. Due to that:
7x + 4 = 60
7x = 56
x = 56/7 = 8
8y + 12 = 60
8y = 48
y = 48/8 = 6
Answer:
$2
Step-by-step explanation:
To get this number you can divide the cost by the amount of bars of soap.
12/6=2
20/10=2
Hope this helps!
Answer:
25%
Step-by-step explanation:
45 is 1/4 of 180. 1/4 is 25%.
I believe that she had $852.50. When you multiply 550 by .55(55%) you get 302.50. This is how much she has left. Now you add that to the 550 to get $852.50