1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
steposvetlana [31]
4 years ago
11

Please help and for number 2

Mathematics
1 answer:
prohojiy [21]4 years ago
7 0
Area = 1/2 x B x H
1/2 x 28.3 x 12.8 = 181.12

Answer is #3
You might be interested in
A 5-pack of toy cars costs $4.95. What is the unit price?
Anastaziya [24]

Answer:

0.99

4.95/5=0.99

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
To estimate your average monthly salary, divide your salary by the number of months in a year. Write and solve an equation to de
Ivahew [28]

Answer:

yearly salary is $55,800

Step-by-step explanation:

$4,560 x 12= 55,800

6 0
3 years ago
A student read 3 000 146 as "three thousand one hundred forty-six." how do you explain the students error
Mumz [18]
The digit 3 is in the millions place value, hence it is worth three million, not three thousand.
Therefore, 3,000,146 should be read as three million, one hundred and forty-six, and NOT three thousand, one hundred and forty-six.
Hope this answer helps you! If it did, please mark it as the brainiest! I would really appreciate it! :)
7 0
3 years ago
In the last election, 3/8 of the voters in Afton voted for the incumbent mayor. if 424 people voted in Afton the last election,
Ilya [14]
159 people voted for the incumbent mayor 
4 0
3 years ago
The cost table shows the average cost, a(x), of
erastovalidia [21]

Reverse the numbers in the table to get:

(52,20) (67.5,25) and (64,30)

The answer would be (52,20)

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Non intersecting lines that are separated by equal distances at every point can best be described as
    12·2 answers
  • What is the perimeter of a fence 18 yards by 10 yards??
    15·1 answer
  • Easy// need help please
    8·1 answer
  • Aren't they both correct
    5·1 answer
  • George and Javier each want to buy a bicycle.  George has already saved $35 and plans to save $10 per week.  Javier has $26 and
    9·1 answer
  • Even numbers above 20 and below 50<br> complete the venn diagram
    11·2 answers
  • The LA Dodgers hit the most home runs in 2014. The number of home runs accounted for 6% of the entire major league baseball home
    15·1 answer
  • Justin uses 2/3 of a gallon of paint to cover 1/12 of his bedroom wall. How much paint is needed to cover the entire wall
    12·1 answer
  • A class contains 8 boys and 14 girls. Two of the students are to be selected as student council representatives. What is the pro
    12·1 answer
  • Correct answer for both getsbrainiest plz help
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!