1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nimfa-mama [501]
3 years ago
8

Sara bought a 24-ounce can of tomato sauce for $6. What is the unit price per ounce

Mathematics
1 answer:
Rufina [12.5K]3 years ago
8 0
24-ounce can of tomato sauce for 6%
The unit price can be find dividing 24/6= 4
4 unit price per ounce
You might be interested in
An office supply company manufactures paper clips, and even tolerates a small proportion of those paper clips being ‘defective’
vovikov84 [41]

Answer:

0.104 (10.4%)

Step-by-step explanation:

UCL = \bar{p}+z(\sigma)

\sigma = p(1-)) Vn = 1.02(1-202)) 5 = 0.028

\thereforeUCL = .02+(3x0.028) = 0.104

\thereforeUCL= 10.4%

4 0
3 years ago
35,000,000 what is the order of magnitude of this number
uysha [10]
The anwser is 7 your welcome!
7 0
3 years ago
What is one way to revise for word choice?
VikaD [51]

Answer:

It's C, REVIEW THE EVALUATIVE MODIFIERS

Step-by-step explanation:


5 0
3 years ago
Help meeeeeee pleasee
k0ka [10]

Answer:

12x6=42 sorry if im wrong

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Mr. Grant spent 8.40 to place an adin the newspapers.the price included a one time fee of 6.00 pulse 0.08 per word.which method
Sladkaya [172]
Your answer is 0048.00
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Is the square root of 62 Irrational or rational
    13·2 answers
  • What is the quotient?<br><br> 1060 ÷ 48
    5·1 answer
  • The city council has decided to add a 0.3% tax on motel and hotel rooms. If a traveler spends the night in a motel room that cos
    15·1 answer
  • Could somebody help me with this geometry question?
    11·1 answer
  • Please help with this
    11·1 answer
  • The function shown is reflected across the y-axis to create a new function. Which is true about the domain and range of each fun
    13·1 answer
  • A package of 10 cans of soup costs $14. An individual can costs $2. You need at least 25 cans. Find the price of each combinatio
    14·2 answers
  • Please answer my question
    14·1 answer
  • HELLLPPPPP!!!! THIS IS DUE BY 6:17
    12·1 answer
  • A partnership had its agreement drawn up by a lawyer. The company made $350,000 in profit at the end of the year. The
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!