Answer:A
Explanation:
A soft drink will definitely be a poor comparison menu because it initially started the experiment with a bacon cheeseburger. From the experiment, it doesn't correlate with the representativeness.
Answer:
$8,033
Explanation:
The premium tax credit is a refundable tax credit given to qualifying families or individuals that purchase health insurance through the Health Insurance Marketplace. In order to qualify for the premium tax credit a family or individual must have low or moderate income. The lower your income the larger the tax credit.
The tax credit is calculated using the cost of the silver plan available through the Health Insurance Marketplace and subtracting a percentage of the taxpayer's income.
The Rivers' premium tax credit = $9,800 - $1,767 = $8,033
Answer:
Silven Industries
If Silven buys its tubes from the outside supplier, it will be able to avoid $1.10 of its own Chap-Off manufacturing costs per box
Explanation:
a) Data and Calculations:
Estimated Production and Sales Units of Chap-Off = 140,000 boxes
Manufacturing cost per box: Avoidable costs
Direct material $ 3.70 $0.74 ($3.70 * 20%)
Direct labor 2.00 0.20 ($2.00 * 10%)
Manufacturing overhead 1.60 0.16 ($1.60 * 10%)
Total cost $ 7.30 $1.10
Outside supplier's price for tubes = $1.20 per box
b) Unless there an alternative use for the machine used in making the tubes internally exists, it may not be cost-effective for Silven to buy from the outside supplier. Alternatively, it should renegotiate a price per box that is less than $1.10 in order to stop making the tubes internally.
Answer: Clay Company
Explanation:
Based on the information given, the current, previous year and two previous years beforehand profit margins of Clay company are greater than the corresponding profit margins of Roak company.
This means that Clay company has a better profit margin and shows that they retain a higher percentage of their revenue after costs are taken out as opposed to Roak company.
Answer:
Budgeted direct labor cost for July = $4,278
Explanation:
Given:
Production in July = 230 units
Hours of direct labor = 1.5 hours per unit
Direct Labor rate = $12.40 per hour
Indirect labor rate = $19.40 per hour.
Find:
Budgeted direct labor cost for July
Computation:
Budgeted direct labor cost for July = (Production in July)(
Hours of direct labor)(
Direct Labor rate)
Budgeted direct labor cost for July = (230)(1.5)(12.4)
Budgeted direct labor cost for July = $4,278