1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
BigorU [14]
3 years ago
9

Help me please smart people help!!!!!!

Mathematics
2 answers:
Mama L [17]3 years ago
8 0
He had 9.43 pounds of gummy bears
KonstantinChe [14]3 years ago
8 0
9.43 gummie bears in pounds
You might be interested in
How much change would you receive from a $20.00 bill if you purchased 15 items that cost $1.23 each?
lana [24]

Answer:

20.00-(15*1.23)=$1.55

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can some one help me Please
USPshnik [31]
Use area formula (length x width)
42 x 25.5 = 1,071

Divide by total cost of wall paper

1,071/771.25 = $1.38 per square foot
6 0
3 years ago
Mariela recolecto 625 mililitros de agua que gotea de su caño en 10 minutos, ella desea saber ¿cuanta agua gastara en una semana
mario62 [17]

Answer:

En una semana gastará 705,6 litros.

Step-by-step explanation:

Con la información proporcionada, puedes calcular cuánta agua gastará por día usando una regla de tres teniendo en cuenta que un día tiene 24 horas y estas equivalen a 1440 minutos. Además, puedes convertir los 700 ml a litros, considerando que 1 litro son 1000 mL, lo que significa que los 700 mL equivalen a 700/1000=0,7 Litros.

 10 min    →  0,7 L

1440 min →       x

x=(1440*0,7)/10

x=100,8 L

Ahora que conoces la cantidad de agua que gastará por día, puedes multiplicar esta cantidad por 7 que es el número de días en una semana:

100,8*7=705,6 L

De acuerdo a esto, la respuesta es que en una semana gastará 705,6 litros.

4 0
2 years ago
An artist agrees to paint a landscape painting at 0.30 per square inch. if the painting is 13 inches by 17 inches, how much shou
Yuri [45]
We know that
[area of the painting]=13 in* 17 in-----> 221 in²

if a<span>n artist  painting at
 $0.30 per --------------> 1 in</span>²
x$--------------> 221 in²
X=221*0.30------> x=$66.30

the answer is
$66.30
8 0
3 years ago
Using complete sentences, write an indirect proof proving that if x=30, then 3/4x+5≠20 (3/4 being three over four)
WARRIOR [948]
<span>hypothesis :-
 if x=30, then 3/4x+5≠20
 let Q:- x=30 P:- 3/4x+5≠20
 we need to prove if Q then P (Q →P)
 
proof :-
lets assume 34x+5=20 is true
now x=30
 so
  3/4(30)+5=27.5 ≠20
which is a contradiction
   
proved ^</span>
8 0
3 years ago
Other questions:
  • If each person takes up 2.25 square feet of space, how many people can fit into an area that is 15 feet by 30 feet?
    5·2 answers
  • A particular telephone number is used to receive both voice calls and fax messages. Suppose that 25% of the incoming calls invol
    12·1 answer
  • BRILLIANT Q
    12·1 answer
  • PLZ HELP IM REALLY CONFUSED WILL MARK BRAINLIEST
    15·1 answer
  • Rocco used these steps to solve the equation 4x + 6 = 4 + 2(2x + 1). Which choice describes the meaning of his result, 6 = 6?
    13·1 answer
  • If a large tree is 22 feet tall and a smaller tree is 3/4 of the larger tree's height, then how tall is the
    7·1 answer
  • Math Problem - I don't understand <br> (1,000 ÷ 200) × 1 =
    5·2 answers
  • The angle of depression from an air traffic control tower to an airplane on the runway is 72 degrees. If the tower is 354 feet t
    8·1 answer
  • 20 points!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    15·1 answer
  • Practice A<br><br> In Exercises 1-3, find the value of x. Write your answer in simplest form.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!