Answer:
<h3>Sum of Roots =<u> (-8)</u><u> </u><u> </u></h3><h3>Product of Roots = <u> </u><u> </u><u>(-84)</u><u> </u><u> </u></h3>
Step-by-step explanation:

Roots :- 6 and -14
Sum of the roots :
[6 + (-14)]
= (-8)//
Product of the roots :
[(6)(-14)]
= (-84)//
Answer:
26 m
Step-by-step explanation:
Find what length is needed for fencing by finding the perimeter of the land.
Use the perimeter formula, P = 2l + 2w
Plug in the length and width:
P = 2l + 2w
P = 2(8) + 2(5)
P = 16 + 10
= 26
So, the length of wire needed is 26 m
Answer:
n=25
Step-by-step explanation:
-3n-8=-83
-3n-8+8=-83+8
-3n=-75
n=25
RB: $51.10/14=$3.65 per lb
Turkey: $42.60/12=$3.55 per lb
Ham: $3.80 per lb
Answer: Turkey is the LEAST expensive