Answer:

Step-by-step explanation:




Answer:
the answer will be two hours because they are two this means if Laura finishes in 3hours and Ben finished the the same job in 3hours the answer will be the Lauras minus the Ben so I think it's 2hour the answer will be 2hour
F(x) = 2(x + 3), now if we distribute the 2, we get 2x + 6.
we know the lbs of apple is "x", and therefore, the lbs of orange will be the constant 3.
2x will then stand for the price for "x" lbs of apples.
and 2*3 will stand for the price of "3" lbs of oranges, which is 6 bucks.
since the 2 is multiplying the lbs quantity, it must then be the price, so both cost 2 bucks each per pound.
Answer:
5 bags of cement are required.
Step-by-step explanation:
Since to make concrete, the ratio of cement to sand is 1: 3, if cement and sand are sold in bags of equal mass, to determine how many bags of cement are required to make concrete using 15 bags of sand the following calculation must be done:
Cement = 1
Sand = 3
3 = 15
1 = X
15/3 = X
5 = X
Therefore, 5 bags of cement are required.