The cost of making each kite is $37+$28, which is $65. if the company makes 170 kites per month then the total cost is 170×$65, which is $11050. Plus the cost of renting the space...$11050+$6000, which comes to a total cost of $17050.
9514 1404 393
Answer:
35 gallons 0 quarts
Step-by-step explanation:
There are 4 quarts per gallon, so this is ...
1 gallon 1 quart = 1 1/4 gallons
Then the product is ...
(1 1/4 gallons) × 28 = (5/4 gallons)×28 = 35 gallons (and 0 quarts)
The items below show the complete steps as to how this is being answered.
1. 3x - 4 = 14 >>>> Given
2. 3x - 4 + 4 = 14 + 4 >>>
Step number 2 above is an addition property of equality. Both sides of the equation are added with 4.
3. Simplifying >>>
3x = 18
4. 3x/3 = 18/3 >>>> Division property of equality
5. >>>> Simplifying,
x = 6
Hence, the order of the choices as answers is C, E, B, A, D.
Answer:
8765.25
Step-by-step explanation:
p=$7540
r=6.5%
t=2.5
simple interest formula= (p*r*t)/100
(7540*6.5*2.5)/100=1225.25
total amount= p+S.I
=7540+1225.25
=8765.25
thankyou^^
Answer:
59 minutes
Step-by-step explanation:
In the table of values it is observed that for each day of training 2 minutes are increasing and that day 1 begins with 5 minutes of training
, so
, where x= evaluation day
we have to for the day 28
