Alan bought 3 pencils and a notebook. The notebook cost $6, and he spent a total of $12. How much did each pencil cost? Use p to
represent the cost of each pencil. A. ; each pencil cost $2.50. B. ; each pencil cost $1.50. C. ; each pencil cost $2. D. ; each pencil cost $2.
2 answers:
C.; each pencil cost $2, because (12-6 is =6) and (6/3 Pencils) is $2
So the pencils all together would be $6 so divide that by 3 and you get D as your answer each pencil costs $2
You might be interested in
Answer:
-4
Step-by-step explanation:
f(-1) = 2(-1) - 2 = -4
Answer:
I think its C
Hope this helps :)
Answer: <em>5/8, i think :)</em>
Answer:
hi hi
Step-by-step explanation: