1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stellarik [79]
3 years ago
14

the ticket booth at a school play sells 140 adult tickets and 210 student tickets. find the ratio of adults to students write yo

ur answer as a fraction in simplest form
Mathematics
2 answers:
Alla [95]3 years ago
7 0

The ratio of adult to student starts out being 140/210.

Both of these numbers are divisible by 10 so the first thing that happens is that you divide top and bottom by 10

140 ÷10 = 14

210 ÷10 = 21

14: 2 * 7

21:3 * 7

So both 14 and 21 are divisible by 7

14÷7 = 2

21÷7 = 3

The ratio is 2 / 3

Answer: For every 2 adults there are 3 students.

julsineya [31]3 years ago
6 0

ratio of adults to students can be written as a fraction


adult tickets / student tickets

140/210 can be simplified to 14/21

14/21 can be simplifed to 2/3

You might be interested in
What is the answer of 3m-10=2(4m-5)
mr_godi [17]
3m-10=2(4m-5)
3m-10=8m-10
3m-8m=-10+10
-5m=0
m=0
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Evaluate each expression.
rusak2 [61]

12) 2.3

13) 4/13

14) 8 7/11

7) .3434...

8) 3.166...

15) (2700-600)/2700 = 2100/2700 = 21/27 = 7/9

1) .4666666667

2) .4444...

3) -0.6666666667

4) -0.8571428571

5) 3.3409090909...

6) -2.227272727273

**bar notation is when you put a bar over the repeating part of a decimal because you can't right it all since it goes on forever



3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Miguel bought 8 equally priced pens for $3.84.<br><br> How much will 15 of these pens cost?
Snezhnost [94]

Answer:

$7.20

Step-by-step explanation:

If 8 pens cost $3.84, we need to find out how much ojne pen costs.

To find out the cost of one pen we need to divide $3.84 by 8.

$3.84 / 8 = $0.48

1 pen cost $0.48

We then need to work out the cost of 15 pens. So from using the information that one pen costs $0.48 we can multiply that by 15 to find out the answer.

$0.48 x 15 = $7.20

15 pens cost $7.20

5 0
2 years ago
Determine the Unit Rate.
Lisa [10]

Answer: D-$2.50

Step-by-step explanation: 15 divided by 6 is 2.5

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
At the grocery store, CHIPPO potato chips cost $11.92 for 4 bags and TaterPopz cost $17.34 for 6 bags. Which brand has the cheap
makkiz [27]
The potato chips is cheaper per bag

6 0
3 years ago
Other questions:
  • What is between 280 and 560?
    8·1 answer
  • Which of the following graphs shows b &lt; 4 ?
    9·2 answers
  • Lee is helping his parents plan a big family dinner.The recipe for roast turkey says that they should bake the turkey at 475 far
    13·2 answers
  • The Versatech Corporation has decided to produce three new products. Five branch plants now have excess production capacity. The
    8·1 answer
  • 56.27 in expanded form​
    10·1 answer
  • Suppose the following equation is true:<br> 3^x=81^y<br> What is the connection between x and y?
    6·1 answer
  • Find the coordinates of the midpoint of CD if C(-2, 6) and (7, -1)
    10·1 answer
  • Given that cos θ = –12∕13 and θ is in quadrant III, find csc θ.
    14·2 answers
  • You are playing a game where you draw a card from a standard deck, and you will win $13 if you draw a face card,
    10·1 answer
  • I need help with this page
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!