$2,500 • 7.5% (or 0.075) = $187.50 (for one year).
For two years, the interested added onto the original price is $375 because $187.50 • 2 (years) = $375.
$2,500 + $375 = $2,875
The total of the cost of the surgery and the interest is $2,875.
Hope this helps! ❤️
The unit rate is going to be calories per serving....calories / serving
Food A :
150 / (3/4) =
150 * 4/3 =
600/3 =
200 calories per serving
Food B :
250 / (2/3) =
250 * 3/2 =
750/2 =
375 calories per serving
Therefore, Food A has fewer calories per serving <==
Answer:
Each can costs $0.86
Step-by-step explanation:
We find the unit price by dividing the cost by the number of cans.
11.18/13 = 0.86
I hope this helped and please mark me as brainliest!
Answer: An inequality is a mathematical or arithmetic phrase that is not equal; this inequality prohibits the equal sign. Instead, inequalities are expressed with greater than (>), less than (<), equal to or greater than (≥) or equal to or less than (≤).