1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
maw [93]
3 years ago
10

A line with a slope of 1 passes through (-5,-5). Write the equation of the line in general form.

Mathematics
1 answer:
Rudiy273 years ago
6 0
The answer is B, thats the only one that shows both the slope and y intercept correctly
You might be interested in
Sita Rahim drove due north for 3 hours at 46 miles per hour. From the
Phantasy [73]

Answer:

224 miles

Step-by-step explanation:

What you would do is take the 3 hours times the 46 mph to get 138 miles.

3*46=138

Next, multiply the 2 hours by the 43 mph to get 86 miles.

2*43=86

Lastly, you're going to add the two.

138+86=224 miles.

6 0
3 years ago
Enter the next three numbers of the repeating decimal produced by the fraction 1/9
daser333 [38]
.517 if im just doing it wrong
3 0
2 years ago
Find the unit rate: $9.60 for 8 cans.<br><br> $ per can
Lapatulllka [165]

Answer:

$1.20

Step-by-step explanation:

960÷8=120 :)))))))

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Help pls!! Find the area
Dima020 [189]

Answer:

17.5 for perpendicular triangle

Step-by-step explanation:

A= 1/2 ( b*h )

A= 1/2 ( 7*5)

A= 1/2 ( 35)

A= 17.5

8 0
2 years ago
Solve the inequality <br> 52 - 3x &lt; -14
nata0808 [166]

Answer:

x>22

Step-by-step explanation:

Solve the inequality:

-3x<-14-52

-3x<-66

x>22

( You have to switch the sign because you are dividing by a minus)

6 0
2 years ago
Other questions:
  • *WILL MARK BRAINLIEST*
    7·2 answers
  • One 16 inch pizza serves 4 students how many pizzas are needed for 60 students?​
    7·1 answer
  • Please help with 1 Math question!!!
    8·1 answer
  • Alyssa is designing a garage with a rectangular floor area 240 square feet.
    6·1 answer
  • Giselle works as a carpenter and as a blacksmith. She earns $20 per hour as a carpenter and $25 per hour as a blacksmith. Last w
    15·1 answer
  • Help pls due by 12 :/
    6·1 answer
  • If Z is the midpoint of RT, what are x, RZ, and RT
    7·2 answers
  • A triangle has angle measure 82 and 34. Find the measure of the third angle.
    9·1 answer
  • Help asap!!!! Thanks​
    9·1 answer
  • Use the graph of the function f to determine
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!