1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lynna [10]
3 years ago
5

What is 9x + 12 < 84 and 2x - 6x > -8

Mathematics
2 answers:
Aleks04 [339]3 years ago
5 0

(9x+12<84)

9x+12-12<84-12    

9x<72

=x<8



(2x-6x>-8)

-4x>-8

4x<8

=x<2


and the answer is x<2



Igoryamba3 years ago
5 0
9x+12<84 is 9x<72 which is x<7
2x-6x>-8 is -4x>-8 which is x<2
You might be interested in
Zoe has 5 pounds of potatos she has multiple recipes that require 3/4 pound of potatoes how many recipes will she be able to mak
Natali [406]
Amount of potatoes that Zoe has = 5 pounds
Quantity of potatoes that Zoe need for each recipe = 5/(3/4) 
                                                                                 = 5 * (4/3) 
                                                                                 = 20/3 
                                                                                 = 6 2/3 
From the above deduction, we can conclude that only 6 recipes can be made. The remaining amount of 2/3 will remain unused. I hope the procedure is clear enough for you to understand.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do you factor this problem?
9966 [12]
3m^3 -2m^2 + 4m + 2 

To factor the first problem you have to divide all by 4

The second one is m - <span>√16m +8

To factor the second problem you have to square root it all</span>
8 0
3 years ago
Use a recursive function for the geometric sequence 2, -6, 18, -54,... to represent the 9th term.
Jlenok [28]

Answer:

f(9) = f(8)·(-3)

Step-by-step explanation:

A recursive function is one where each successive term is calculated using the previous term;

The clear pattern demonstrated in the sequence of terms shown is that each term is multiplied by -3 to give the next one;

Hence, the correct option is the first.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Stephanie is training for a race in the summer. Every day she jogs the same number of miles. She also rides her bicycle 6.5 mile
dangina [55]

Answer:

Answer is 910

jkkjkjkkkjkkj

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
A factory makes widgets x and gadgets y. Widgets cost $3 and gadgets cost $5 each to make. The boss wants at least 10 widgets an
IgorLugansk [536]

Answer:

$130

Step-by-step explanation:

Because you multiple 3 and 10 to get 30 and 5 and 20 to get 100 and then add 100+30 to get 130 and that would be 130 dollars in one day

6 0
3 years ago
Other questions:
  • A motorboat travels 220 kilometers in 4 hours going upstream. It travels 260 kilometers going downstream in the same amount of t
    15·1 answer
  • Perform the indicated operation. -10 + 15 <br><br> -5 <br> 5 <br> 25 <br> -25
    9·1 answer
  • Walmart is selling 24 bars Gatorade for $8.44 what is the price per bottle​
    10·2 answers
  • Complete each ordered pair so that it is a solution of the given linear equation. x minus 5 y equals negative 3​; left parenthes
    8·1 answer
  • A box contains 5 plain pencils and 3 pens. A second box contains 3 color pencils and 9 crayons. One item from each box is chosen
    6·1 answer
  • 150 students of a hostel have food enough for 45 days 25 students leave the hostel after 10 days how much longer will the remain
    15·1 answer
  • if tzs 2,500,000 is invested at an interest rate of 9.5%,compounded twice monthly, how long will it take for the investment to r
    12·1 answer
  • X^4 - 17x^2 + 16<br> hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh
    7·1 answer
  • Pleaseee help me i’m being timed
    11·2 answers
  • What is the y-intercept of the graph below?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!