If I'm correct the answer would be C.) hope this help
$396.66/24 students = $16.5275 which could be rounded to $16.53
48 and 6/8 that is the answer
The answer is 11. You multiply 25 and 12.5 first. then once you find out how much money you get each week, you divide the 3437.5 by the number you got, which is 312.5. Divide 3437.5 by 312.5
Answer:
D. $0.05
Step-by-step explanation:
Don't worry! I'll help you through it.
So we just have to find the unit rate (price) per apple.
$4 divided by 5lbs bag = $0.80 so, The 1st bag is $0.80 an apple.
$6 bag divided by 8lb = $0.75 an apple.
Now, simply subtract
0.80
-0.75
0.05
So your answer is D, $0.05
Have a great day!
~PumpkinSpice1