1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Margarita [4]
3 years ago
12

There are 9 computers and 72 students. what is the unit rate of students to computers?

Mathematics
2 answers:
Marta_Voda [28]3 years ago
8 0
72/9=8
There are 8 students per computer
Hope this helps!
Akimi4 [234]3 years ago
4 0

Answer:

Answer is A i hope this helps


Step-by-step explanation:


You might be interested in
$10.82 for 2 earmuffs markup rate is 72%. what is the markup and retail price for 2 earmuffs
Katarina [22]
Markup=10.82(72/100)≈$7.79  (to nearest cent)

retail=10.82(100+72)/100≈$18.61 (to nearest cent)
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Jane is helping the librarian stack books on some new shelves. She is to stack 116 books on 16 shelves. The librarian told her t
goblinko [34]

Answer:

No

Step-by-step explanation:

This is not possible for Jane to put the same amount it all depends on how the book fits, how thick it is, how skinny it is and what else is on the shelf.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
<img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Csqrt%5B3%5D%7B216%7D%20" id="TexFormula1" title=" \sqrt[3]{216} " alt=" \sqrt[3]{216} "
AleksAgata [21]

reduce the index of the radical and exponent with 3, rhen you get your answer, 6

8 0
3 years ago
Please CHECK IF THIS IS CORRECT! Please!
Zielflug [23.3K]
Yes it is correct!!!
4 0
3 years ago
Emily purchased three different sizes of popcorn at the movies. The medium popcorn was twice as expensive as the small popcorn.
MaRussiya [10]

Answer:

$5

Step-by-step explanation:

medium popcorn- 2x

total - $23

large- 2x+3

23=4x+3

20=4x

x=5

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which expressions can you use to find 75% of 56??
    12·1 answer
  • a car averages 27 miles per gallon. if gas costs $4.04 per gallon which of the folloiwing is closet to how much the gas would co
    7·1 answer
  • A 4-pint carton of fruit punch costs $1.80. What is the price per quart
    5·1 answer
  • A rectangle has side lengths of x + 3 and 2 – x. Find an expression that describes the area of the rectangle.
    7·2 answers
  • Which of the following could be used to calculate the area of the sector in the circle shown?
    15·2 answers
  • What’s the answer?????
    12·1 answer
  • Please help me with this question
    8·1 answer
  • When I solved this quadratic using the square root property, I am not sure if i did it correctly and I am not sure if there shou
    9·2 answers
  • What happened to tansen when he sang the deepak raga with great vigour<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=7x5" id="TexFormula1
    12·1 answer
  • 1) A box contains 6 red marbles, 10 black marbles, 4 green marbles, and 2 white marbles. One
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!