1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
worty [1.4K]
3 years ago
11

A 220-watt microwave is used an average of two hours a day. Find the cost of using the microwave for two weeks at a cost of $0.1

2 per kilowatt-hour. $105.60 $0.74 $0.11 $739.20
Mathematics
2 answers:
HACTEHA [7]3 years ago
6 0

Answer: Its $739.20

Step-by-step explanation:

Take 220 and multiply it by the 2 hours. Then take the product of that and multiply it by 14-2 weeks. After that, do the product of that times 0.12 and you have your answer. Hope that helped. Let me know of you got confused.

Alex73 [517]3 years ago
4 0

Answer: $0.74

Step-by-step explanation: First, find the watts used per day. 220 x 2 = 440 Wh. Then find the watt-hours used for two weeks. 440 Wh x 14 = 6160 Wh. Convert Wh to kWh. 6160 Wh (1 kWh/1000 Wh) = 6.16 kWh. Calculate the cost. 6.16 kWh x $0.12 = $0.74

You might be interested in
HHEEEEEEEEEEEELLLLLLLPPPPPPPPPPPP does anyone know the answer to this
Murrr4er [49]

Answer:

Step-by-step explanation:

Sorry i dont know

8 0
3 years ago
Find the area under the standard normal curve to the left of z=1.25.
snow_tiger [21]

For quite some time now, calculators have had statistical functions built in.  Here we need to use the stat. function normalcdf, which has only two inputs when we're working with z scores instead of raw scores.

Here,

normalcdf(-100,1.25) = 0.894

This same result could be obtained using a table of z-scores.

3 0
3 years ago
The ratios of the measure of the sides of a triangle is 4:10:7. Find the length of each side of the perimeter of the triangle is
dangina [55]

The given ratio of the sides of the triangles is 4:10:7. Let the sides be 4x, 10x and 7x .

And given perimeter is 252 meters .

Perimeter is the sum of all sides. So we get

4x+10x+7x=252 \\ 21x = 252

Dividing both sides by 21

x = 12

So the sides are

4*12=48 meters \\ 10*12=120 meters \\ 7*12= 84 meters

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
B. Determine the values of a and b so that f is continuous.<br><br> Please help!
wlad13 [49]

Answer:

following are the solution to this question:

Step-by-step explanation:

Please find the complete question in the attached file.

\lim_{x\to 2}+f(x) = \lim_{x\to 2}+ (ax^2-bx+3) = 4a-2b+3\\\\ \to  4a-2b+3 = 4\\\\  \therefore \ \ 4a-2b = 1\\\\

The one-sided limits of F(x) at x = 3 must be equivalent for f(x) to be continuous at x = 3.

\to \lim_{x\to 3}- f(x) = \lim_{x\to 3}- (ax^2-bx+3) = 9a-3b+3\\\\ \to \lim_{x\to 3}+ f(x) = \lim_{x\to 3}+ (2x-a+b) = 6-a+b\\\\  

So,

\to 9a-3b+3 = 6-a+b\\\\\therefore\\ \to 10a -4b = 3

\to 4a - 2b = 1......(a)\\\to 10a - 4b = 3.......(b)\\

In equation a multiply the by -2 and then add in the equation b:

\to -8a + 4b = -2\\\to 10a - 4b = 3\\ \to 2a = 1\\\\ \to   a = \frac{1}{2}\\\\ \to \ 4(\frac{1}{2}) - 2b = 1\\\\ \to 2 - 2b = 1\\\\ \to   -2b = -1\\\\ \to b = \frac{1}{2}  

So, the value of a \ and \ b= \frac{1}{2}

4 0
3 years ago
John and Brent traveled by train. They traveled 150 kilometers 485 meters, 235 kilometers 82 meters, and 365 kilometers 178 mete
gladu [14]
The answer is 1'495 and how I got that is by adding all the numbers and that's how I got my answer give a thanks and brainiest answer if correct
4 0
4 years ago
Other questions:
  • WILL MARK BRANLIESTHELP ME PLZ
    12·2 answers
  • A group of research proposals was evaluated by a panel of experts to decide whether or not they were worthy of funding. When the
    11·1 answer
  • A car rental company charges $0.10 per mile plus $30 per day for a midsize sedan. If
    13·2 answers
  • The sugar content of the syrup in canned peaches is normally distributed. A random sample of n = 10 cans yields a sample standar
    14·1 answer
  • A dozen eggs cost $4.25 at the farm stand. Approximately how much does each egg cost (round to the nearest penny)
    14·2 answers
  • A developer was buying land. He bought 4 acres at $1,863 per acre. He then spilt the land he purchased into 9 lots. How much sho
    15·1 answer
  • Find the ratio of the following 154cm and 5m
    12·1 answer
  • Besides phone numbers, what are the other categorical variables in your survey? (The survey asks for family size, the kind of pe
    11·1 answer
  • Charlie reads quickly. He reads 1 3/7 pages every 2/3 minutes Charlie reads at a constant rate.
    15·1 answer
  • A baker needs 40 fluid ounces of milk for a chocolate cake recipe and 64 fluid ounces of milk for a carrot cake recipe. How many
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!