1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
IRINA_888 [86]
4 years ago
7

For your sports equipment store, you purchase a case containing 24 canisters of tennis balls for $60. You in turn charge $4 for

each canister. How much is the price of each case of tennis balls marked up?
Mathematics
1 answer:
balandron [24]4 years ago
8 0
4*24/60= $1.6 for each canister
You might be interested in
Austin is saving money to buy a new bike. He needs $120 but has only saved 60% so far. How much more money does Austin need to b
IgorLugansk [536]
You have to find 60% of 120, which is 72. Then subtract 72 from 120 to find the difference, which is 48. So Austin would need $48 to buy the bike. Hope this helped! :)
6 0
4 years ago
please help me!!!! this is probably easy but i’m terrible at math
earnstyle [38]

Answer:

last one

Step-by-step explanation:

ushsssjjsjsjsjssjsj it the last one

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASEEEEEE HELPPPPP?
aleksley [76]

Answer:

96

Step-by-step explanation:

180-84=96

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the following quadratic by factoring.<br> X2+14x+45
Jlenok [28]

Answer:

(x+9)(x+5)

Step-by-step explanation:

x^{2} +14x+45\\ \\x^{2} +5x+9x+45

x(x+5)+9(x+5)

(x+9)(x+5)

I hope this helps!

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The coffee shop uses 2/3 cups of sugar in every sugar container. If there are 5 1/3 cups of sugar left in the prep area, how man
Molodets [167]

The answer is 8.

5 1/3 / 2/3 (unsimmplifying is next)

16/3 / 2/3

8/1 (simplifying is next)

8

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Leah ran 5/7 of a lap and Ryan ran 2/3 of a lap. Who ran farther and by how much?
    14·1 answer
  • Find the first five terms of the sequence below <br> a1=3<br> An=an-1+6
    6·1 answer
  • 2/3 divided by 11/15
    10·1 answer
  • Express each repeating decimal as a fraction.<br><br> 1. <br> 1.8[4]<br><br> 2.<br> 2.1[26]
    12·1 answer
  • A bucket holds 243.5 oz of water. The bucket loses 0.6 oz of water per second.In how many seconds will the bucket be 40% full
    10·1 answer
  • 12.<br> What is the<br> equation of a circle with center (-7, -3) and radius 2?
    6·1 answer
  • One tablet contains 0.025 milligram of magnesium. How many milligrams of magnesium are there in 500 tablets?
    8·2 answers
  • Pls help me for once....
    15·1 answer
  • Help!! <br><br> find the area. round to the nearest hundredth if necessary
    15·1 answer
  • Write each fraction as a decimal 5/8
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!