1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bearhunter [10]
3 years ago
7

Please help me how i start and what the answer step by step

Mathematics
2 answers:
rewona [7]3 years ago
6 0
Area of a triangle = 1/2 * (base * height)
Base = 9.9 cm
Height = 4.9 cm
So, Area of Δ = 1 / 2 * (9.9 * 4.9)
Area of Δ = 1 / 2 * (48.51)
Area of Δ = 48.51 / 2
Area of Δ = 24.3 cm²

Perimeter = total distance round the Δ
Perimeter = a + b + c
Perimeter = 5.26 + 9.37 + 9.9
Perimeter = 24.53 cm

The type of triangle here is Scalene because all the sides are not equal. Therefore, it is a Scalene triangle.




eimsori [14]3 years ago
4 0
Area is base * height /2 perimeter is u add them all up I think
You might be interested in
Luis makes 3 free throw out of 7 shots. How many free throws will he make if he shoots 21 times
alina1380 [7]
The answer is 9 free throws
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Maria's dinner bill is $21.89 after tax. If she wants to leave a15% tip, what will the total cost of the dinner be?a. $24.22b. $
Ne4ueva [31]
Maria's dinner bill is $21.89 after tax. If she wants to leave a15% tip, what will the total cost of the dinner be?a. $24.22b. $3.28c. $18.61d. $25.17

Pls answer quick!
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
2. A soccer field is bordered on three sides by a parking lot of width x. The total
notsponge [240]

Answer: 50m

Step-by-step explanation:

this is the logical way I solved it:

1. Find the area of the entire area thing

300*200=60000

2. Subtract the area of the field from the area of the entire place

60000-30000=30000

3. Divide the area of the parking by three because there are three sides

30000 ÷ 3 = 10000

4. Divide 10000 by 200, not 300 because we want to find the side with one <em>x</em>, not two <em>x</em> (there are two sides adding on to the side with 300, but only one side on the side with 200)

10000÷200= 50

I know the steps are weird, but I know this is the right answer because this was on the unit test (same misspelling and everything lol) and during tutoring my teacher showed me how to do it, but of course I had to forget the steps.

4 0
3 years ago
4) The area of a piece of pie in the shape of a sector is 7.1 in. The angle of the sector is 40°. Find the diameter of
elixir [45]

Answer:

Step-by-step explanation:

Area of sector = angle/360 * pi * r^2

7.1 = 40/360 * 22/7 * r^2

7.1 = 1/9 * 22/7 * r^2

63.9 = 22r^2/7

r^2 = (7 * 63.9)/22

r^2 = 20.331818181818

r = square root of 20.331818181818

r = 4.51

d = r * 2 = 4.51 * 2 = 9.02

4 0
4 years ago
Obtain the total salary?)
Nonamiya [84]

Answer:

F(d) = 30 + 0.50d

Step-by-step explanation:

Given

Charges = P8.00 ---- first 4 km

Additional = P0.50

Required

Write a function to address the scenario.

Represent the whole distance covered with d.

First,we need to determine the total charges for the first four hours.

Charges = 8.00 * 4

Charges = 32.00

Next, we determine the charges for additional distance.

Charges = 0.50 * (d - 4)

d - 4 is the remaining distance after the first 4.

Charges = 0.50d - 2

The function is then written as;

F(d) = 32 + 0.50d - 2

F(d) = 32 - 2 + 0.50d

F(d) = 30 + 0.50d

8 0
3 years ago
Other questions:
  • A scale drawing of a conference room has a length of 5 inches and a width of 0.5 inches. if the scale is 0.5 inches = 8 feet wha
    14·1 answer
  • Solve the following multi step equations <br><br>2t + 1 = 3<br><br>a - 11/2 = 5<br><br>2(a + 6) = 16
    6·1 answer
  • Brady studied 1.5 hours on Monday, 0.75 hours on Tuesday, 1.25 hours on Wednesday, and 1 hour on Thursday. How many total hours
    9·2 answers
  • Ling must spend no more than $40.00 on decorations for a party. She has spent $10.00 on streamers and wants to buy bags of ballo
    6·1 answer
  • CAN ANYONE PLEASE HELP ME OR ATLEAST TAKE A GUESS​
    14·1 answer
  • it cost $11 for 15 granola bars what is the unit price in dollars per granola bar, rounded to the nearest hundred
    5·1 answer
  • Help plz 20 points do all work
    14·2 answers
  • Andrew picked vegetables from his garden and put them into bags. He put 10 carrots into each of 3 bags, 8 tomatoes into each of
    13·2 answers
  • I dont know what to do please help me
    7·1 answer
  • Help plsssssssssssss
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!