1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Effectus [21]
4 years ago
11

A class has 24 boys and 16 girls. on a test the class mean was 75. the mean of the girls' score was 72. what was the mean of the

boys' scores?
Mathematics
2 answers:
Mice21 [21]4 years ago
6 0

jhnkjhn jnjhvgfhjvb fcgvgfhcv fcgh jfgch jklk

ArbitrLikvidat [17]4 years ago
3 0
24+16=40
40*75=3000
16*72=1152
3000-1152=1848
1848/24=77
You might be interested in
Please solve and please make sure your correct
Mazyrski [523]

Answer:

(a) The ones that are equivalent to the given fraction are: \frac{2}{-9} and -\frac{2}{9}

(b) The one that is equivalent to the given fraction is: \frac{-8}{-5}

3 0
2 years ago
List these fractions form greasiest to least
Aleksandr-060686 [28]

Answer:

9,32 . 7,16 . 3,8 . 5,8 . 3,4 . 1,2

in that order buddy make it exactly like this :)

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Indicated operation
lutik1710 [3]
20✔️3 + 4✔️27
20✔️3 + 4✔️9 • 3
20✔️3 + 4 • 3 ✔️3
20✔️3 + 12✔️3
32✔️3.

The solution is 32✔️3.
4 0
3 years ago
What is the value of z in the equation 4(2z + 3) = 12?
artcher [175]
First u have to expand the brackets...
4 x 2z = 8z
4 x 3 = 12
8z + 12 = 12
Then you have to get numbers on one side, and letter on the other...
8z -12 = 12-12
8z = 0
then u have to divide 8z by 8 to find 1z or just z.
z = (0/8) = 0
z=0
Hope this helps :)
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Melvin is making a large poster for the school carnival. he skeched his design on a 9 inch by 12 inch sheet of paper then he exp
Solnce55 [7]
Because the design is scaled by 3, the new dimensions are 9*3 X 12*3 = 27 X 36

Since the dimensions are 27 X 36, the area is equal to 27*36 = 972 square inches.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Jan and Wayne went to the store to buy some groceries. Jan bought 2 cans of corn beef hash and 3 cans of creamed chipped beef fo
    13·2 answers
  • Have students write the answer to the essential question and draw examples to explain their answer. Essential Question is how ca
    5·2 answers
  • Lin and Diego both ran for 10 seconds, each at their own constant speed. Lin ran 40 meters and Diego ran 55 meters. 1. Who was m
    7·1 answer
  • The amount of a person’s paycheck p varies directly with the number of hours worked t. For 10 hours of work, the paycheck is $57
    15·2 answers
  • What is the solution set of 4x^2+3=4x+2​
    12·1 answer
  • UNIT RATE <br><br><br> what is the unit rate of the of ( 3 ounces every 3/4 cup )
    14·1 answer
  • Help it’s slope idk how to do it
    9·1 answer
  • HELP NEEDED HERE ASAP​
    14·2 answers
  • -5g - 2 + 5g + 6g -g
    13·1 answer
  • Select all expressions that represent the area of the quadrilateral shown.
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!