1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Blababa [14]
3 years ago
6

4} + 11 = 5" alt=" \frac{x}{ - 4} + 11 = 5" align="absmiddle" class="latex-formula">
Mathematics
1 answer:
snow_lady [41]3 years ago
4 0

Our equation is:

(x/-4)+11=5; we need to get x by itself in order to solve. Let's subtract 11 from both sides. (x/-4)=-6; let's now multiply both sides by -4. x=24; let's check to see if x is 24 by plugging it in.

24/-4=-6+11=5

So, x=24.

You might be interested in
What is a atom? Help me out guys!
Deffense [45]
A basic unit of a chemical element
8 0
3 years ago
Need the steps and ASAP
Mars2501 [29]
What’s the question theirs nothing
8 0
3 years ago
An equation of the line that passes through the point (0, -1)<br> and whose slope is 2 is
BARSIC [14]
I believe that it is y=2x-1
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
14.624 divided by 2=<br><br> (Show the work/Step-by-step, please)
Viktor [21]

Answer: 7.312

Step-by-step explanation: Hope this helped but you have to first divide 4/2 which makes 2, then 2/2 which is 1, 6/2 which makes 3, then 14/2 which makes 7

4/2= 2

2/2=1

6/2=3

14/2=7

7.312

7 0
2 years ago
1) Find the x-coordinate of the vertex, y-coordinate of the vertex, and the z-
Afina-wow [57]

Answer:

b is the answer i think

Step-by-step explanation:

I learned this at some point

4 0
3 years ago
Other questions:
  • It takes layla 2/5 hour to swim 1/2 mile what is the unit rate of miles that layla can swim per hour
    6·1 answer
  • Thang decided to borrow ​$7000 from his local bank to help pay for a car. His loan was for 3 years at a simple interest rate of
    7·2 answers
  • Find the equation of the line that contains the points (4,2) and (6,10). Write the equation in the form y=mx+b and identify m an
    7·1 answer
  • Five donuts and 3 cinnamon rolls cost $11.50. Eight donuts and 6 cinnamon rolls
    7·1 answer
  • 15/24 in simplest form
    12·2 answers
  • 2x + (-2x) when simplified is: ?
    9·1 answer
  • Write an equation that represents the line.<br> Use exact numbers
    6·1 answer
  • 1&lt;br /&gt;Questão 10 - Um capital aplicado a&lt;br /&gt;umos simples durante 2 anos, sob&lt;br /&gt;taxe de juros de 5% ao mê
    9·2 answers
  • . Bella makes $7.50 an hour working at her job at the movie theater. If she worked 12 hours last week and 15.5 hours the week be
    8·1 answer
  • Which of the graphs below represents the soltuion set for d - 4 &gt; -3?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!