1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
katrin2010 [14]
3 years ago
14

How much water do you add...

Mathematics
1 answer:
Alecsey [184]3 years ago
7 0

Answer: 36.67 grams of water is added.

Step-by-step explanation:

Let the amount of water is added be 'x'.

Amount of sugar = 5 g

We need to make 12% of sugar syrup.

x grams of water is added to 5 g of sugar, to 12% of sugar syrup.

so, it becomes,

\frac{5}{5+x}=\frac{12}{100}\\\\100\times 5=12(5+x)\\\\500=60+12x\\\\500-60=12x\\\\440=12x\\\\\frac{440}{12}=x\\\\36.67\ g=x

Hence, 36.67 grams of water is added.

You might be interested in
Which two-dimensional net does not represent a three-dimensional rectangular prism?
spin [16.1K]

the second one

Step-by-step explanation:

because if you see good the second one have the dimensional in the same way

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is a negative minus a negative
Rainbow [258]

Answer:

It would be a negative or positive depending on the situation.

Step-by-step explanation:

A negative minus a negative would result in either a positive or negative. For example, -8 - (-9) would be 1 while -8 - (-7) would be -1. If the negative number your subtracting is greater than the number you're subtracting from then it will be positive, vice versa.

3 0
2 years ago
In a parallelogram, consecutive angles are
goldenfox [79]

Answer:

Consecutive angles will always some to 180 degrees, that makes consecutive angles in a parallelogram supplementary

5 0
3 years ago
Pleaseeeeeeeeeeee helpppppppppppppppp
gulaghasi [49]

Answer:

hirap naman yan basahin mo kasi directions

7 0
2 years ago
Twelve more than a number is less than four.
Alenkasestr [34]

Answer:

n+12 <4

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Please i need an urgent help doing this question help
    9·1 answer
  • This table gives a few (x,y) pairs of a line on the coordinate plane
    10·2 answers
  • HELP ME WITH THIS MATH PLEASE!!
    7·1 answer
  • A woman keeps fit by bicycling and running every day. Monday she spends hour at each activity, covering a total of 7 miles. On T
    14·1 answer
  • You go the grocery and purchase 13 boxes of chocolates. You also buy a game that costs $54.27. When you check out, the total cos
    14·1 answer
  • Melanie had 67 dollars to spend on 7 books. After buying them she had 11 dollars. How much did each book cost?
    14·2 answers
  • Marjorie evaluated the expression 8x + 9 for x = 6 as shown:
    7·1 answer
  • A bakery made 140 buns. A restaurant bought 80 of the buns. The remaining buns were put into bags of 4 buns each. How many bags
    14·2 answers
  • Can somebody help me????????????
    6·2 answers
  • Help please : -5+6/3 + 3+6/-5 =
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!