1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bogdanovich [222]
4 years ago
7

Trigonometric area formula: Area = The area of triangle EFG is 34.4 square units. What is the perimeter of triangle EFG to the n

earest unit? 29 units 30 units 41 units 59 units
Mathematics
2 answers:
Airida [17]4 years ago
8 0
29 units, just got  it right on e2020.
Olegator [25]4 years ago
8 0

 <em>The area of triangle EFG is 34.4 square units. What is the perimeter of triangle EFG to the nearest unit?</em>

<em>29 units
</em>
<em>30 units
</em>
<em>41 units
</em>
<span><em>59 units

Answer: 29 units</em>
</span>
You might be interested in
Please help meee, I’m having trouble in math. I solved the answer but got none of these.
tino4ka555 [31]
The answer is C

2.5 + 3.4 = 5.9

So:

5.9 x 10^4
6 0
3 years ago
I don’t know number 20
makkiz [27]

the answer is 25 because it’s going up by 5s

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
1. What is the solution set for -4x - 10 ≤ 2 ?
tresset_1 [31]

Answer:

x≥−3

Step-by-step explanation:

−4x−10≤2

Step 1: Add 10 to both sides.

−4x−10+10≤2+10

−4x≤12

Step 2: Divide both sides by -4.

−4x−4≤12

−4

x≥−3

5 0
3 years ago
HELPPPPP ASAPPPPP PLSSSS
Arte-miy333 [17]

Answer:c

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Is borrowing money a <br><br> Delegated power <br> Reserved power <br> Concurrent power
Jet001 [13]
I believe that it is a concurrent power
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The number of cars at a dealership dropped from 64 to 48 after a weekend sale.
    12·1 answer
  • Which is the best definition of a quadrilateral?
    14·1 answer
  • 5 cakes cost £2.50 how much do 7 cakes cost?
    15·2 answers
  • What is the greatest common factor of 9 and 14?
    10·2 answers
  • Help ASAP please!!!!!!!!!​​
    13·1 answer
  • Evaluate f(−3) for f(x)=2x2−x+5.
    8·1 answer
  • if you buy 3.18 lb of grapes for $0.99 per pound and 1.25 lb of peaches for $1.09 per pound and 2.75 pounds of pears for $1 and
    9·1 answer
  • If the lengths of the legs of a right triangle are 3 and 5, what is the length of the hypotenuse?
    7·1 answer
  • 5 tons of mulch cost $34,000.00. What is the price per pound?<br> Submit
    10·2 answers
  • As the 1920s progressed, it became for farmers to make a living.<br> answer: more difitcul
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!