1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
notka56 [123]
3 years ago
14

You are standing 16 feet from a circular swimming pool the distance from you to a point of tangency is 25 feet. what is the appr

oximate diameter of the pool
Mathematics
1 answer:
QveST [7]3 years ago
8 0
Https://www.algebra.com/algebra/homework/word/geometry/Geometry_Word_Problems.faq.question.859243.ht...
You might be interested in
WILL GIVE BRAINLIEST. It is also worth 34 POINTS!!! PLEASE HELP!!!! Please respond in full sentences. I appreciate your help. Th
Simora [160]

Answer: 1 orange would be 50 cents.

b) the ordered pairs 12,10 means that there are 12 pounds of oranges and they cost $10 dollars

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Jjkvghcgvjvgkjvgjvgkh
AleksAgata [21]

Answer:

sadfghjklyujthgnvb

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
4 tons of sawdust cost $3,120.00. What is the price per pound?
solmaris [256]
0.39 dollars per pound
4 0
3 years ago
Convert to liters: 41,000 milliliter
Softa [21]

Answer:

It is 41 Liters

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Lisa's penny bank is 1/10 full. After she adds 440 pennies, it is 3/5 full. How many pennies can Lisa's bank hold?
Lisa [10]

First lets change the fractions so they have common denominators:

3/5 = 6/10

The bank was 1/10, after adding the pennies it was 6/10

6/10 - 1/10 = 5/10 = 1/2

This means 400 pennies filled 1/2 the piggy bank.

There are 2 halves (1/2) to a whole ( full piggy bank).

The piggy bank can hold 400 x 2 = 800 pennies.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve this quadratic word problem
    15·1 answer
  • Imagine you saved $4000 to spend winter break visiting your relatives in New York. It costs $1200 for the plane ticket and $300
    9·1 answer
  • Please help me!i have problems with this question
    12·1 answer
  • A painter can paint 360 square feet in 1.5 hours. What is the painter rate in square feet per hour
    10·1 answer
  • A movie theater has a seating capacity of 235. The theater charges $5.00 for children, $7.00 for students, and $12.00 of adults.
    5·2 answers
  • A human resource manager has 12 equally qualified applicants to fill a new work group that has three spots. According to company
    10·1 answer
  • An apple is launched directly upward at 64 feet per second from a platform 80
    8·1 answer
  • A half-marathon is 13.1 miles long. There is a water station every 1 11/20 miles along the race trail. Which expression represen
    13·1 answer
  • On a scale drawing of a park, the length of a trail is 12 cm from the playground to the pond and 15 cm from the pond to the park
    9·1 answer
  • Uhh .. im stuck and this is area model ..
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!