1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Setler79 [48]
4 years ago
14

I am a prime number greater than 40 and less than 90. My units digit and my tens digit are both prime. The difference between my

units digit and tens digit is not 2. What number am i?
Mathematics
1 answer:
Cloud [144]4 years ago
3 0

I think it could be 73. Because if you check what it the question says 73 fits them.

You might be interested in
Frank bought 18 water bottles and 28 candy bars for a reunion. Water bottle cost 1.80 for a six pack. Candy bars cost 4.20 for 6
iogann1982 [59]

Answer:

$17.60

Step-by-step explanation:

Let’s start by first finding the cost of 1 candy bar. We have to divide 1.80 by 6 to find the cost of 1 water bottle and 4.20 divided by 6 to find the cost of 1 candy bar. 1 water bottle= 30 cents (0.3) and 1 candy bar= 70 cents (0.7). Now, to find how much he spent on 18 water bottles we must multiply 18 by 0.3 which = $60 and multiply 28 by 0.7 = $19.60 (19.6). Now add 19.60 + 60 = 79.60 (79.6)

So, Frank spent $79.60 on food total. Sorry if I got it wrong, but hope this helps!

6 0
3 years ago
Answer these two questions pleaseeee
Leya [2.2K]

Answer:

1. 2/5

2.no

Step-by-step explanation:

thank you come again

3 0
3 years ago
How do I divide 178.8 by 24?
Doss [256]
<span>7.45 is the final answer

178.8/ 24 = about 7.45</span>
4 0
3 years ago
Keith earns $37.00 in 4 hours. How much would he earn in 11 hours?
Leona [35]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

37/4= 9.25

9.25*11 =101.75

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Hi! I’m stuck on this problem on math! This is 5th grade math. Can anyone help me?
emmasim [6.3K]

Answer:

The answer is 4.2 kilograms of dog food

Step-by-step explanation:

it says that ray feeds his dog 0.12 kilogram of food each day

he needs for 1 month

1 month = 31 days or 30 days

since 1 day food is 0.12 kilograms you'll have to multiply 0.12 with 1 month

i.e; 0.12*31 or 0.12*30

0.12*31=3.72 and 0.12*30=3.6

since we don't have an option we'll have to choose something bigger than this

therefore, the answer is 4.2

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Simplify (This is a fraction) : 9^6 over 9^7
    13·1 answer
  • PLZ HELP ME<br><br> u/12.8= 8<br><br> What is u
    9·2 answers
  • Bridget reads 5 pages of her book per day 4 days per week for several weeks.
    8·2 answers
  • What is the meaning of the unknown factor and quotient for 24 divided by 4
    12·1 answer
  • When x = 4, the y-coordinate is
    5·1 answer
  • X-5<br> x+3<br> What are the restrictions?
    6·1 answer
  • Last month we had only five sunny days. If there were 30 days last month, the ratio of sunny days to the total number of days is
    6·2 answers
  • Please answer the following essay question:
    12·1 answer
  • Five friends shared 1/5 kilogram of nuts equally. What fraction of a kilogram of nuts did each friend eat?
    8·1 answer
  • Which of the following is a random sample of the population of people who subscribe to a particular magazine?
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!