1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nexus9112 [7]
2 years ago
6

the cost of a pen is 3 times the cost of a pencil and cost of a notebooks is four times that of a pen. If the cost of 6 pencils,

two pens, and one notebook is $18, what is the cost of 1 pen?
Mathematics
2 answers:
madreJ [45]2 years ago
4 0

Answer:

I think the cost of 1 pen would be $9.

Umnica [9.8K]2 years ago
3 0

Answer:

9

Step-by-step explanation:

You might be interested in
The total cost of 1 pencil and 2 erasers is £8, and the total cost of 2 pencils and 4 erasers is £20, as shown below:
Paul [167]

Answer:

see explanation

Step-by-step explanation:

The 2 equations are

x + 2y = 8 → (1)

2x + 4y = 20 → (2)

8 0
2 years ago
20 wins out of 36 games
rusak2 [61]

Answer:

55.56%

Step-by-step explanation:

= (20 / 36) × 100

= 0.56 × 100

= 55.56%

3 0
3 years ago
Can someone help me with this question please and thank you.
Alexxandr [17]

Answer:

its porpotional

Step-by-step explanation:

hope this helps

4 0
2 years ago
A subway train on the Red Line arrives every eight minutes during rush hour. We are interested in the length of time a commuter
olasank [31]

Answer:c i just did the test

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Please help me with this question please
zheka24 [161]

*im sorry but I cant see the bottom number but I'll consider it as x

tan 45° = 3/x

x = 3/tan45

x is 3

hope this helps :)

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Multiple-Choice Integration, Picture Included, Please Include Work
    14·1 answer
  • HELP ASAP!!!!! Given the scale drawing of a one bedroom apartment, what is the actual length of the apartment from the study to
    13·2 answers
  • Evaluate: 2(6+4) – 3(5)
    12·2 answers
  • 3) A toy company is packaging its toys to be shipped. Each toy is placed
    10·1 answer
  • A spinner is divided into 4 equal sections and is spun 100 times landing on yellow 27 times, blue 21 times, red 22 times, and gr
    9·2 answers
  • Please Help!!!!!!!! It’s an emergency!!! You will be brainiest and get 25 points!!! Both parts
    15·1 answer
  • A right rectangular prism has edges measuring 3/4 inch, 1 inch, and 1/4 inch. How many cubes with side lengths of 1/4 would be n
    5·2 answers
  • John want to buy a pair of boots that originally cost $85.99 He found a coupon for %30 off what will he pay for the boots?
    7·2 answers
  • Explain how to decompose a triangle into congruent triangles. How do those decomposed pieces relate to the area of the rectangle
    11·2 answers
  • Solve by elimination and show all steps please <br><br><br> 3x=2y-7, 2x-y=10
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!