1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nexus9112 [7]
3 years ago
6

the cost of a pen is 3 times the cost of a pencil and cost of a notebooks is four times that of a pen. If the cost of 6 pencils,

two pens, and one notebook is $18, what is the cost of 1 pen?
Mathematics
2 answers:
madreJ [45]3 years ago
4 0

Answer:

I think the cost of 1 pen would be $9.

Umnica [9.8K]3 years ago
3 0

Answer:

9

Step-by-step explanation:

You might be interested in
You need to rent a moving truck for a day you have identify two companies to rent trucks company a charges $45 per day plus $.10
goldfiish [28.3K]
I believe the answer is 150 miles, with a cost of $60
6 0
3 years ago
Seven times a number is less than or equal to a quantity that is 24 less than that same
Ad libitum [116K]

Answer:

7x\leq x-24

Here, x denotes the required number.

Step-by-step explanation:

Let x denotes the required number that satisfies the following condition.

''seven times a number is less than or equal to a quantity that is 24 less than that same  number''

Seven times a number is equal to 7x

Quantity that is 24 less than that same  number is equal to x-24

Now find the inequality.

As seven times a number is less than or equal to a quantity that is 24 less than that same  number,

7x\leq x-24

6 0
3 years ago
If y varies directly as x and y = 21 when x = 5, find x when y = 42.
Lorico [155]

Answer: 10

<u>Step-by-step explanation:</u>

varies directly means: \frac{y}{x} = k

Step 1: solve for k   ⇒  \frac{21}{5} = k

Step 2: plug in the given value and k to solve for the missing value: \frac{42}{x} = \frac{21}{5}

42(5) = 21(x)

\frac{42(5)}{21} = \frac{21(x)}{21}

2(5) = x

10  = x


5 0
3 years ago
Mrs. Olive used 1 2/5 quarts of syrup and 5 3/10 quarts of water to make lemonade. How many quarts of lemonade did she make? * A
Flura [38]

Answer:

B. 6 7/10

Step-by-step explanation:

We solve the above y by carrying out addition.

The quarts of Lemonade she made is calculated as:

1 2/5 quarts of syrup + 5 3/10 quarts of water

= 1 + 5 + (2/5 + 3/10)

Lowest common denominator = 10

= 6 ( 4 + 3/10)

= 6 7/10 quarts of Lemonade

Mrs Olive made 6 7/10 quarts of Lemonade

3 0
3 years ago
Will Mark brainliest if answer both correctly / What is X= ? / conditional statement
harkovskaia [24]
The answer is for 1st question is “10.4” and for the second question “non of these choices are correct”.

Explanation:

For the 1st question:

tan = opposite / adjacent

tan 30 = x / 18

18 tan 30 = x

x = 10.4

For the 2nd question,
If a triangle as an angle of 90 degree, it is 100% a right triangle.

Hope it helps :), mark me brainliest please!
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Randomly take 4 cards from a deck of 52 cards, find the probability that the 4 cards are all aces
    9·1 answer
  • What is the sum of the arithmetic series below?
    12·1 answer
  • What improper fraction can be written as a whole number. 10/6 12\6 14\6 16\6?
    12·1 answer
  • I need help finding the pattern!!!!
    6·1 answer
  • WhAt is the answer to 8.3x=41.5
    13·2 answers
  • Convert the angle O= 35° to radians.<br> Express your answer exactly.<br> radians
    10·1 answer
  • If f(x) = 2x/x-5<br> find f-1(x)
    12·1 answer
  • A store is selling blank CDS in packages of 5 do $20. What is the cost of one blank CD?
    15·2 answers
  • Solve the inequality x/5-3&lt;0
    13·1 answer
  • (Percents;mathematics;AAC)<br> If you answer 1-4 1st you get BRAINLLEST
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!