1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tatiana [17]
3 years ago
15

Which phrase describes the algebraic expression 6x?

Mathematics
2 answers:
Allisa [31]3 years ago
5 0

The algebraic expression uses the terms to denote symbols

sum of means addition

difference of means subtraction

product of means multiplication

quotient of means division

Here we have the term 6x

which actually means 6 times x or

6 multiplied by x

hence by multiplication we use the word product of

so we have the product of 6 and a number as our right answer

Veseljchak [2.6K]3 years ago
3 0
The answer is C,the product of 6 and a number
You might be interested in
Pls help will give brainlest answer
Alexxandr [17]

Answer:Positive

Step-by-step explanation:

I just answerEd it

7 0
2 years ago
Solve the following inequality for X <br> -7.3x &lt; -21.9x + 73
Aleonysh [2.5K]

Answer:

X=®™✓©™[[

Step-by-step explanation:

¯\_༼ ಥ ‿ ಥ ༽_/¯

7 0
2 years ago
What is the area of triangle PQR? Round to the nearest tenth of a square unit.
larisa86 [58]
ANSWER

111.3 square units.

EXPLANATION

The formula for calculating the area of a triangle is.

Area = \frac{1}{2} \times base \times height
Let us the side of the triangle with side 12 units to be the base of the triangle.

Then the height of the triangle can be determined from the diagram using trigonometry.

\sin(68 \degree) = \frac{height}{20 }

height = 20 \sin(68 \degree)

height = 18.54

We now plug in the values in to the formula to obtain,

Area = \frac{1}{2} \times 12 \times 18.54

Area = 111.3 \: square \: units

See graph

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
If the 12-pack of water bottles at Kroger costs $4.60 then How much would one of those bottles of water cost?
xeze [42]

Answer:

Step-by-step explanation:

If the 12-pack of water bottles at Kroger costs $4.60 then How much would one of those bottles of water cost?

1. Divide the cost by the number of bottles.

4.60 ÷ 12 = $0.38/bottle

8 0
3 years ago
Even more picrews of mine............... THIS IS THE LAST ONE I WILL MAKE K? (not to be mean)
Elena-2011 [213]

Answer:

Honestly you should enter the art show or something in your city/country

Step-by-step explanation:

It is good.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How many boxes of of candy would you use if you had 80 pieces of candy
    14·1 answer
  • The price of 2 bananas are $1.00. How much would 7 bananas cost ?
    14·2 answers
  • Solving one-step inequalities by multiplying/dividing<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=14v%20%5Cleqslant%2014" id="TexFormul
    5·1 answer
  • X² + 15x +44<br> Factor the quadratic completely
    7·2 answers
  • Vicky and Harold each want to run for president of their school's student body council.
    7·1 answer
  • How to solve the problems
    7·1 answer
  • ^^^^^also this one , the photo above
    9·1 answer
  • I NEED HELP , 10 POINTS ON THE LINE !
    7·1 answer
  • ) Write 5 39/100 as a decimal number
    12·2 answers
  • Please help me with this PROBABILITY question! I'm really stuck and would really appreciate your help.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!