1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Romashka-Z-Leto [24]
3 years ago
10

Solve for x. Show your work with proper statements and notation.

Mathematics
1 answer:
9966 [12]3 years ago
4 0

Answer:

x = 26

Step-by-step explanation:

The sum of the angles around point O = 360°, thus

x + 3x + 256 = 360 , that is

4x + 256 = 360 ( subtract 256 from both sides )

4x = 104 ( divide both sides by 4 )

x = 26

You might be interested in
How would this triangle be classified?
Anna35 [415]

Answer:

Isosceles acute

Step-by-step explanation:

2 of the sides are the same and 1 is different therefore it is isosceles. Alol the angles are acute.

6 0
2 years ago
A stage designer paid $4 per square foot for flooring to be used in a square room. If the designer spent $600 on the flooring, a
AnnyKZ [126]

Answer:

A square has equal width and length. To find the area, you have to multiply the width by length but because they are the same length, you may some time see the formula written as L*L or L^{2}.

The area of used up by the squares is 150sq feet. I found this by dividing 600 by 4. You can find an estimate by equating 150 the L*L. This gives you an approximate value of 12.  

3 0
2 years ago
Can someone pls help?
GenaCL600 [577]

Answer: 2

Step-by-step explanation:

Because if u divide 12÷6=2 2×6=12

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help please can someone help me !!!!!!
Valentin [98]
What are you trying to find? Area, Volume, Circumference, or perimeter?
7 0
3 years ago
Your bank account has a starting value of $105. You deposit $45 and get $20 cash back. How much do you have in the bank account
Olenka [21]

Answer:

$80?

Step-by-step explanation:

I hope its right

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Ivan has 4 hours of music on his mp3 player. Jazz makes up ¹/6 of the total time. how many hours of jazz are on Ivan's mp3 playe
    11·1 answer
  • Which is the best estimate of the residual when x = 3?<br><br> –0.5 <br> –1.5 <br> 1.5 <br> 0.5
    14·1 answer
  • Four pounds of apples cost $1.56. What is the unit cost?
    8·1 answer
  • An airplane flies 105 miles in 1/2 hour. how far can I fly in 1 1/2 hours at the same rate of speed?
    8·1 answer
  • Which are the solutions of the quadratic equation?
    10·1 answer
  • Somenone help im faling horribly there is two qestion I need help on any one know both
    10·1 answer
  • Help me Please!!!!!!!!!!
    10·1 answer
  • Please help!!!!!!! this is the last question for me to pass
    5·1 answer
  • Find g(5)+h(2) <br> g(x)=2x-5 <br> h(x)=4x+5
    10·1 answer
  • Neil will pay 1/3 of a restaurant bill that is $72 including tax he decides to tip 20% on the amount he pays for the bill what i
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!