1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Amiraneli [1.4K]
3 years ago
11

What is the product of (3 the square root of 8)(4 the square root of 3)? Simplify your answer

Mathematics
1 answer:
Vsevolod [243]3 years ago
8 0

3\sqrt{8}\cdot4\sqrt{3} \\12\sqrt{24} \\12\cdot2\sqrt{6} \\\boxed{24\sqrt{6}}

You might be interested in
Brainliest. follow anything . box of chocolates contains seven milk chocolates and six dark chocolates. Five of the milk chocola
Olenka [21]

Answer:

8/13

Step-by-step explanation:

has the slightly lower numbers meaning 11/13 would be milk chocolate with peanuts, and 8/13 would be the dark chocolate

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
How can I solve this question???
eduard

Answer:

144°

Step-by-step explanation:

step 1

Find the measure of the central angle of the regular pentagon

Divide 360 degrees by 5 (the number of sides)

360\°/5=72\°

Let

c----> the center of the pentagon

we know that

m∠ECA=72°

m∠ACB=72°

therefore

m∠ECB=m∠ECA+m∠ACB

substitute the values

m∠ECB=72°+72°=144°

The measure of angle ECB is equal to the degrees that the pentagon rotate

5 0
3 years ago
Jasper has an annual salary of $71000 and his company pays him twice a month. What is the gross income per paycheck that Jasper
Sliva [168]

Answer:

$2,958.33

Step-by-step explanation:

Jasper's annual salary is $71000.

Considering that a year has 12 months and that he gets a paycheck twice each month, the total number of paychecks (P) Jasper gets each year is:

P = 12*2 = 24

To define Jasper's gross income per paycheck (I), simply divide his annual salary by the number of paychecks in a year:

I=\frac{\$ 71,000}{24} \\I=\$ 2,958.33

Jasper's gross income per paycheck is $2,958.33.

3 0
2 years ago
Nancy had 333 dollars to spend on 9 books. After buying them she had 18 dollars. How much did each book cost ?
MissTica

Answer:

35 dollars

Step-by-step explanation:333-18=315 dollars

315/9=35 dollars for each book

7 0
3 years ago
Determine if the conditional statement is true or false given the following: p is false. q is false. Is -q -p true or false?
Vikki [24]

Hello,

if p is false then ~p is true

if q is false then ~q is true

if ~p is true and ~q is true then <u>~q and ~p is true</u>

3 0
3 years ago
Other questions:
  • The domain of f(x) = -2x + 5 is {-2, -1, 0, 1, 2}. What is the range.?
    9·1 answer
  • How do you know that 30 is __1<br> 10 of 300?<br><br> Show your work.
    13·1 answer
  • Help asap please guys​
    6·1 answer
  • Suppose babies born after a gestation period of 32 to 35 weeks have a mean weight of 25002500 grams and a standard deviation of
    11·1 answer
  • What does a hand-warmer generate
    12·2 answers
  • Find the specified lengths and measures. Given: ΔABC≅ΔDEF Find: AB and m∠F
    7·1 answer
  • 3.What is 25% written as a decimal? (Hint: Don't forget to take away the "%" sign or it will be marked wrong.)
    14·2 answers
  • Burke Middle School has an $80 budget to stock the concession stand with drinks at the spring play. Each drink costs the school
    7·2 answers
  • Help please I Give brainliest and be serious please.fast
    13·1 answer
  • How do you solve the following equation for x?<br><br> −2x²−8x+24=0
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!