1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Genrish500 [490]
2 years ago
14

6x-5=5x+8. Help me Find x

Mathematics
1 answer:
sleet_krkn [62]2 years ago
6 0

Answer:

x=13

Step-by-step explanation:

You add 5 to both sides, cancelling it out on the left and making the 8 a 13. Now you have 6x=5x+13

Now you subtract 5x from both sides and that leaves you with x=13

You might be interested in
In the number 8,444 what is the relationship between the 4s? Think about the value of each 4.
scoray [572]
The first one is 400, the second on is 40, and the last one is 4 *I hope this help u
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Explain how you can estimate the volume of a large container that holds 5 rows of 4 snack-size boxes of cereal in its bottom lay
charle [14.2K]
Multiply the LxWxH to get the volume of something so in this situation multiply 5 x4x3 and u get ur awnsers
8 0
3 years ago
HELP ME PLZ I DONT UNDERSTAND THIS
Afina-wow [57]
The corporate team building event will cost $18.00 because $2 multiplied by 6 is $12.00 and $1.00 multiplied by 6 is $6.00 and 6 plus twelve is 18 so it would be $18.00
3 0
3 years ago
(20 points and brainliest) Which table best classifies the following numbers as rational and irrational? negative 4 over 5., squ
Mademuasel [1]

Answer:

Step-by-step explanation:

cant tell what goes with which chart....but I can do this,..

negative 4 over 5 .......rational

sqrt 2....irrational

2.5.....rational

0.4 bar.....irrational

sqrt 16....rational

8 0
2 years ago
Sandra bought 3 pounds of NUTS for $10.35. what is the price per pound
xenn [34]
N= pounds of nuts

3n= 10.35
n= 3.45
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How do I find the area of a trapezoid?
    10·2 answers
  • A statement and portions of the flowchart proof are shown. Which reason should appear in box labeled 1?
    15·1 answer
  • Your cell phone plan costs $39.99 per month plus $.15 for each text message you send or receive. You have at most $45 to spend o
    5·2 answers
  • Is the following statement possible or impossible ?
    14·1 answer
  • Please solve...Thanks
    9·1 answer
  • Solve −4(x + 1) − 3 = −3(x − 4). (1 point) −19 19 2 0
    12·1 answer
  • What is 26/15 as a whole number?
    12·1 answer
  • Jessica and Maria got to the supermarket to buy fruit. Jessica
    12·1 answer
  • Find the unit rate.
    11·2 answers
  • Who's recipe will have a stronger strawberry flavor? show you work and/or explain your reasoning
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!