1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
love history [14]
3 years ago
9

Describe a diagram of a pair of triangles that share a common angle and a common side.

Mathematics
1 answer:
Delicious77 [7]3 years ago
7 0

Answer:

uploaded in the attachment

Step-by-step explanation:

  • if u see the diagram, there are 2 triangles in it ABC and ABD.
  • the common side for these pair of triangles is AB.
  • common angle is angle BAC.
  • therefore, these triangles share a common side AB and a common angle BAC.

You might be interested in
Identify the means and the extremes in each of the following proportions.
chubhunter [2.5K]
Answer: B 24/6=16/4




explanation:
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mike earned $11.76 per hour for working 23.5 hours last week. how much money did mike earn last week?
densk [106]
Just multiply.

11.76 * 23.5= 276.36

So Mike earned $276.36 last week
6 0
3 years ago
A model airplane flies 22 feet in seconds what is the airplane speed in miles per hour
Kruka [31]
15 miles per hour is the correct answer. Did I help?
8 0
3 years ago
A random sample of 50 bottles is selected from the production line of a large manufacturing company. The mean weight of the cont
andrew11 [14]

Answer:

The population is all bottles in the production line and the sample is the 50 bottles that were selected.

Step-by-step explanation:

Edge 2020

4 0
3 years ago
This Question: 1 pt
Bezzdna [24]

Answer:69.420

Step-by-step explanation:

I just want points

8 0
3 years ago
Other questions:
  • The wages (in £) henry earns is the number of hours he works n multiplied by his hourly rate r (in £ per hour). enter a formula
    8·1 answer
  • Find the perimeter of parallelogram ABCD if AB=5 and BC=2
    15·2 answers
  • Thompson Alberts purchased a pack of 12 pencils for $4.99. What is the unit price per pencil rounded to the nearest tenth of a c
    5·2 answers
  • I need help on Number 14 in words phrase thank you very much
    10·1 answer
  • Thomas bought his whole family hot dogs and popcorn at the baseball game. He bought 60 items. He bought 3 hot dogs and and 8 pop
    11·2 answers
  • List 5 multiples of 2: 4: 6:​
    15·2 answers
  • A cereal box contains 5 cups of cereal.
    11·1 answer
  • Pls help I will give BRAINLIEST ​
    10·2 answers
  • Heres is an inequality -3x>18
    9·1 answer
  • 1.6 x 3.7 SOMEONE PLEASE SOLVE THIS DOING THIS “ first multiply all the numbers as if they were whole numbers, when you have you
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!