1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
victus00 [196]
3 years ago
6

Can someone help me with this

Mathematics
2 answers:
Thepotemich [5.8K]3 years ago
7 0

Answer:

D: 1/35

Step-by-step explanation:

First, you have to know how many marbles there are, and if you count them all up there are 15 marbles in total. Next, there are 3 blue marbles, so you would put the fraction as 3/15, or simplified to 1/5. Now, if you don't replace that blue marble, you now only have 14 marbles, and there are 2 yellow, which means you have a 2/14 chance of drawing a yellow marble, simplified to 1/7. But because there are two parts of the problem you are going to multiply 1/5 by 1/7 to get 1/35, which is your answer.

Vilka [71]3 years ago
5 0

Answer:

b. 1/7 i think

Step-by-step explanation:

4+3+2+6= 15-1= 14 if they get a blue marble aand dont put it back it would be one less and then you have fourteen and if you simpify it it would be 1/7

You might be interested in
Charles uses a graphing calculator to find a quadratic regression model f for a given set of data. When he compares model f to a
makvit [3.9K]
B I hope this helped I’m not sure
7 0
3 years ago
At the market, 8 apples cost $4.How much do 9 apples cost?
lesya692 [45]

Answer:

$4.50

Step-by-step explanation:

We must find the unit rate.

Unit rate equals: 1 apple for 50 cents.

.5 multiplied by 9 is 4.5

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Katie has $120 on her cafeteria cardka. everytime she orders a meal , $4.50 is deducted from the
Scrat [10]

Answer:

120-4.50 = 115.10

Step-by-step explanation:

She will have $115.10 left if she buys one mean

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What's the missing side
Ann [662]
42 / 28 = 1.5

Therefore if we multiply 35 by 1.5 it would be:

52.5
7 0
1 year ago
Juan’s father is paying for a $45 meal. He has a 10%-off coupon for the meal. After the discount, an 8% sales tax is applied. Wh
leva [86]

Answer:

$43.74

Step-by-step explanation:

will pay= $45

10% of =$45×10/100=$4.5

so, $45-$4.5= $40.5

8% tax= $40.5×8/100 =$3.24

total= $43.74

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Which step can be used when solving x^2-6x-25=0?
    5·1 answer
  • The ratio of men to women working for a company is 5 to 6. If there are 187 employees total, how many women work for the company
    5·1 answer
  • If 6 is 24% of a number, what is 40% of the same number?
    8·1 answer
  • Teloria, Maria, and Britt each ordered a pizza. Teloria ate
    12·2 answers
  • Determine whether the function represents exponential growth, exponential decay, or neither. Explain.y = 161(0.725)t
    10·1 answer
  • What is the missing reason in the proof
    12·2 answers
  • What is the solution? <br> I will mark you as the brainliest abswer!
    15·2 answers
  • How do I tell whether the ordered pair is a solution of the given system ? {3x+y=4 and x-3y=-4
    10·1 answer
  • Witch property is NOT true of all rhobuses​
    11·1 answer
  • Which statements describe the functions? Check all that apply.
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!