Answer:
$4.50
Step-by-step explanation:
We must find the unit rate.
Unit rate equals: 1 apple for 50 cents.
.5 multiplied by 9 is 4.5
Answer:
120-4.50 = 115.10
Step-by-step explanation:
She will have $115.10 left if she buys one mean
42 / 28 = 1.5
Therefore if we multiply 35 by 1.5 it would be:
52.5
Answer:
$43.74
Step-by-step explanation:
will pay= $45
10% of =$45×10/100=$4.5
so, $45-$4.5= $40.5
8% tax= $40.5×8/100 =$3.24
total= $43.74