1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
maria [59]
3 years ago
7

How many times does 6 go into 48

Mathematics
2 answers:
lisov135 [29]3 years ago
7 0

8 tomes

6 times 8 is 48

den301095 [7]3 years ago
3 0

48/6=8

8*6=48

6*8=48

48/6=8

Final answer: ⇒ \boxed{=8}

Hope this helps!

And thank you for posting your question at here on brainly, and have a great day.

-Charlie

You might be interested in
A taxi charges $2 for the first fifth of a mile and $0.25 for each additional fifth of a mile. What is the cost of a 2-mile ride
Svet_ta [14]

I believe the answer is $6.

7 0
3 years ago
The vertex of this parabola is at (3,5). When the Y value is 6X value is negative one what is the coefficient of the squared ter
iren2701 [21]

We know that equation of a parabola is given by :-

y = a(x-h)² + k

Where (h,k) is the vertex of parabola and (x,y) is any point on its curve.

Given that vertex of parabola is (3,5) and one point (x,y) is (6,-1).

We can plug the given information in the equation of parabola and solve it for value of 'a' :-

-1 = a(6 - 3)² + 5

-1 = a(3)² + 5

-1 = 9a + 5

9a = -1 -5 = -6

a = \frac{-6}{9} = \frac{-2}{3}

a = \frac{-2}{3} is the final answer.

7 0
3 years ago
A recipe requires 31 cup of milk for each 41 cup of water. How
avanturin [10]

Step-by-step explanation:

here,

31 cup of milk require 41 cup of water.

1 cup of milk require 41/31 cup of water.

so, 41/31 cup of water is required for 1 cup of milk.

<em>hope</em><em> </em><em>u</em><em> </em><em>get</em><em> </em><em>it</em><em>.</em><em>.</em>

6 0
3 years ago
What is the pay earned for 27 hours at $4.65 per hour?
Stella [2.4K]

Answer:

$125.55

Step-by-step explanation:

All you do is multiply your earned per hour by total hours.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
I give brainliest!!!!
Elza [17]

Answer:

(3,2) i hope this answer will help you

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If a rectangle measures 30 meters by 40 meters, what is the length ,in meters,of the diagonal of the rectangle?
    14·1 answer
  • What equation is graphed in this figure?
    14·1 answer
  • Find the distance between the points (-3, 11) and (5, 5).<br><br> 10<br> 2<br> 2
    7·2 answers
  • A point on the terminal side of an acute angle in standard position is (1, 2 √2). Find the cosine value of this angle.
    11·1 answer
  • Is the picture showing?
    14·1 answer
  • What is the surface area of a prism with height of 11 width of 5 and length of 12
    7·1 answer
  • 2 diamond rings and 4 silver rings cost $1440. a diamond ring and a silver ring cost $660. how much does a silver ring cost?
    7·1 answer
  • Do you know the answer??
    8·1 answer
  • A 9-pound bag of cement costs $4.95. What is the unit price?
    5·2 answers
  • Write two fractions whose product is between 1/5 and 1/2 , and whose sum is negative. please help asap!! thanks!
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!