1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
makkiz [27]
3 years ago
11

A vine maple grows fast when it is planted under the cover of cedar trees. One month after it is planted it has grown 12 inches,

and after eight weeks it had grown 19 inches. Write an equation that models the growth, in inches, of the vine maple as a function of time, in weeks.
Mathematics
1 answer:
Goshia [24]3 years ago
5 0

Answer:

  y = (7/4)(x -4) +12

Step-by-step explanation:

The rate of growth is ...

  (19 in -12 in)/(8 wk -4 wk) = 7/4 in/wk

Using this slope in a point-slope form of the equation for a line, we get ...

  y = m(x -h) +k . . . . . line with slope m through point (h, k)

  y = (7/4)(x -4) +12 . . . . . line with slope 7/4 through the point (4 wk, 12 in)

You might be interested in
the fastest elevators in the Burj Khalifa can travel 330 feet in just 10 seconds how far does the elevator travel in 11 seconds
larisa [96]

Answer:

363 feet

Step-by-step explanation:

The ratio of feet traveled per second is 33. You can find this by diving the original feet given by the time given. 330 divided by 10 is 33. So now you know how many feet is traveled in only a second of time. Qith this information, you can mutliply your ratio by 11 to find the feet traveled in 11 seconds. 33 times 11 is 363. Hope this helps :))

8 0
2 years ago
Use your knowledge of isosceles and equilateral triangle‘s to find the requested information.
djverab [1.8K]

Answer:

48 degrees

Step-by-step explanation:

6y=8y-16

y=8

8(8)-16= ?

64-16=

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
NEED HELP QUCKILY PLZ HURRY
ratelena [41]

Answer:

The third one is right.

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the cost per unit called
lord [1]
A unit cost<span> is the total expenditure incurred by a company to produce, store and sell one </span>unit<span> of a particular product or service. </span>Unit costs<span> include all fixed </span>costs<span>, or overhead </span>costs<span>, and all variable </span>costs<span>, or direct material </span>costs<span> and direct labor </span>costs<span>, involved in production.</span>
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
There are 220 students in year 9.
olganol [36]
20% of 220 is 44 people so if you divide 220 by 2 you have 110 of each then add 44 to one and subtract 44 from the other the answer to a is 154 and the answer to b is 66
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help which property is illustrated by this example (3 . 2) . 6 = 3 . (2 . 6)
    11·1 answer
  • Solve for x in each diagram below. 35 degrees, 75 degrees, and it’s a triangle what is the missing number for x ?
    10·1 answer
  • Declan draws triangle WXY. He then constructs a perpendicular bisector from vertex W that intersects side XY at point Z. What ca
    13·2 answers
  • If f(x)=x sqrt -25 and g(x)=x-5, what is the domain of (f/g)(x)?
    13·2 answers
  • How much money do you have if you have 3 one-dollar bills, 2 half dollars, 5 quarters, 6 dimes, 2 nickels, and one penny.
    11·1 answer
  • Will give brainliest!!!<br> 2.6(5.5p – 12.4) = 127.92<br> p=
    5·1 answer
  • Help me with this hehe
    7·2 answers
  • The ratio of black marbles to red marbles is 3:2. If there are a total of 25 marbles in a bag,
    5·2 answers
  • What is the asnwer to 1.25+(-0.75)
    15·2 answers
  • Someone help me with this
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!