1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
professor190 [17]
3 years ago
14

You have 20 quarters. You find

Mathematics
1 answer:
Len [333]3 years ago
5 0

Answer:

40% of $5 (20 quarters) is $2 so theres $7 and half of 7 is 3.5 so you are left with $3.50

You might be interested in
At the neighborhood grocery, 5 pounds of salmon cost $49. How much would it cost
cluponka [151]

Answer:

$46.06

Step-by-step explanation:

Divide $49 by 5

9.8

So it costs $9.80 for 1 pound of salmon

Multiply $9.80 by 4.7

$46.06

Hope this helped :)

7 0
3 years ago
Simplify the expression 34÷(−23)+0.5 . Write in simplest form.
denpristay [2]

Answer:

-0.97 or -97/100

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of these could be the dimensions of a unit cube? Select all that apply.
nevsk [136]

Answer:

1 ft. by 1 ft. by 1 ft.

1 mm by 1 mm by 1 mm

Step-by-step explanation:

it's a cube, all sides are the same :)

4 0
3 years ago
UPS charges $7 for the first pound, and $0.20 for each additional pound. FedEx charges $5 for the first pound and $0.30 for each
grigory [225]

Answer:

1. 20 pounds

2. $11

Step-by-step explanation:

To set this up, you have to use a system of equations. It would look like this, where p is pounds and t is total cost:

UPS: t=7+0.20p

FedEx: t=5+0.30p

In order to solve a system of equations you must either a.) graph it, or b.) set them equal to each other.

If you graph it, the answer is where the two lines intersect.

If you set them equal to each other, solve it.

I will set them equal to each other in this:

7+0.20p=5+0.30p

The first step in a problem like this, where there's the same variable on both sides, is to subtract the smaller variable from both sides. In this case, it is  0.20x. That would turn the equation into:

7=5+0.10p

After that, you must solve it like a regular two-step equation.

Start by subtracting 5 from both sides:

2=0.10p

Now, you must divide both sides by 0.10.

\frac{2}{0.10}=\frac{0.10p}{0.10}

That would give us:

20=p

This means that in order for the prices to be the same, the package must be 20 pounds.

Now in order to find the total cost, you must plug 20 into one of the equations. It doesn't matter which, since they both equal the same. I will plug it into the FedEx equation:

t=5+0.30(20)

Now you can just use a calculator and solve that or do it by hand. Multiply 0.30 by 20, to get 6, then add 5, which equals 11.

You should get: t=11.

This means that the total cost, when the costs are the same for both FedEx and UPS, is $11.

3 0
4 years ago
Question Help
Murljashka [212]

Answer:

b and a

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Here are Babe Ruth's home run totals for the New York Yankees during the years 1920 - 1934:54, 59, 35, 41, 46, 25, 47, 60, 54, 4
    10·2 answers
  • The area of the triangle is 1560 m2<br><br>True<br><br>False
    12·1 answer
  • Is the number 65.4349224... rational or irrational? Explain.
    15·3 answers
  • Help me set this up please ??
    11·1 answer
  • Please help! I’ll mark you as brainliest if correct!!!
    12·2 answers
  • A box of rice costs $2.99 for 62 oz. What is the unit cost for 1 oz?
    11·2 answers
  • A can of beans has surface area 337 cm2. It's heights is 11cm. What is the radius of the circular top?
    8·1 answer
  • Find the slope and write in slope intercept form.
    5·1 answer
  • ASAP<br><br> how did you get the answer<br><br> (Will mark brianist)
    11·1 answer
  • Please helped me<br><br>Please I need help ^_^:-{^_^:-{^_^:-{^_^:-{^_^:-{^_^​
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!