1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ExtremeBDS [4]
3 years ago
11

A number increased by 7

Mathematics
1 answer:
postnew [5]3 years ago
7 0

Answer:

x+7

Step-by-step explanation:

You might be interested in
The volume of this rectangular prism is 72 in³. What is the missing measurement for c?
chubhunter [2.5K]

Answer:

6

Step-by-step explanation:

The formula for finding the volume of a rectangular prism is lwh so u multiply 3 and 4 which is 12 and divide 72 by 12.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
M+5n=7 how to solve equation
aivan3 [116]
M + 5n = 7
subtract 5n from each side

m = -5n + 7
7 0
4 years ago
Read 2 more answers
Use models to prove that 3 (a+b) is equivalent to 3a + 3b.
mezya [45]
The 3 is distributed to the a+b inside the brackets........
5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Find the midpoint of a and b where a has coordinates (2,3) and b has coordinates (8,9).
kupik [55]
It should be about (5,5.5)
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Will u help me?
sergey [27]

Answer:

Charles practiced for the relay race for D. 9 hours last week.

Step-by-step explanation:

First, I would find the ratios the ratios for converting hurdle to javelin and javelin to relay.

Hurdle : Javelin ; 5 : 1.5

Javelin : Relay ; 2.5 : 5 or  1 : 2

Next, find the factors compared to the original numbers for hurdle to javelin.

15 / 5 = 3

To find the amount of javelin time they did, multiply 1.5 by the factor we got, 3.

1.5 * 3 = 4.5

Finally, double 4.5, since Charles does twice as much relay than he does javelin.

4.5 * 2 = 9 hours

3 0
3 years ago
Other questions:
  • a show store costs $1800 dollars a month to operate. the average wholesale cost of each pair of shoes is $25, and the average pr
    7·1 answer
  • Find the unit rate for 306 miles in 10 hours. A. 00.3 miles/hour B. 30.6 miles/hour C. 306 miles/hour D.3,060 miles/hour
    12·2 answers
  • A brand name has a a 40 40​% recognition rate. Assume the owner of the brand wants to verify that rate by beginning with a small
    12·1 answer
  • Please help me. Determine if the shape shown is a quadrilateral kite,trapezoid, parallelogram,rhombus, rectangle or square and I
    9·1 answer
  • g a study by Children’s Hospital in Boston reports that about two-thirds of adult Americans and about 15% of children are overwe
    6·1 answer
  • In order to solve for the variable in the equation 2 (4 x + 3) + 4 = 3 x minus (2 x + 4), Giovanni first applies the distributiv
    14·2 answers
  • Classify the triangle as acute, right, or obtuse and as equilateral, isosceles, or scalene.​
    10·1 answer
  • What was developed as a tool used to investigate a change in natural sciences?
    9·2 answers
  • Write the expression using rational exponents. Then simplify and convert back to radical notation.
    11·1 answer
  • At the beach, Nardia collected triple the number of seashells that Pierre did. Together, they collected 52 seashells. Which equa
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!