1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zheka24 [161]
3 years ago
15

The World Issues club has decided to donate 60% of all their fundraising activities this year to Stephen Lewis Foundation. This

foundation was created to help ease the pain of HIV/AIDS in Africa. Lewis, a Canadian, works for the United Nations trying to determine ways to stop the spread of this deadly disease from crippling an entire continent. a) Choose a variable to represent the money earned during fundraising activities and the revenue generated for the foundation b) Use these variables to create an equation that will determine the amount of money the foundation will receive.
Mathematics
1 answer:
nika2105 [10]3 years ago
5 0

Answer:

Step-by-step explanation:

a)/Let x represent the amount of money earned by the World Issues club for all their fundraising activities this year.

Let y represent the revenue generated for the foundation.

b) The World Issues club has decided to donate 60% of all their fundraising activities this year to Stephen Lewis Foundation. Therefore, an equation that will determine the amount of money the foundation will receive is

60/100 × x = y

0.6x = y

You might be interested in
Identify all the numbered angles that are congruent to the given angle.
wariber [46]

Answer:

Angles 1, 4, and 7

Step-by-step explanation:

This is because angle 1 and the angle with 27 degrees are opposite angles and angle 4 because it is a corresponding angle, and because of angle 4 angle 7 because angles 4 and 7 are opposite diagonal angles

5 0
3 years ago
Jaron paid $2.70 for 6 juice boxes.How much should Jaron expect to pay for 18 juice boxes and how would I show work
bekas [8.4K]
2.7/6=x/18
2.7 x 18 = 6x
48.6 = 6x
8.1= x

Jaron paid $8.10
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What are the first three terms of the sequence a1 = 3 and an = 2(an-1)^2? I thought the answer was 3,18,32 but that's not an opt
7nadin3 [17]
A1=3
a2=2(3^2)=18
a3=2(18^2)=648
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
The altitude of a triangle is increasing at a rate of 1 cm/ min while the area of the triangle is increasing at a rate of 2 cm2
serg [7]
Ya, calculus and related rates, such fun!




everything is changing with respect to t

altitude rate will be dh/dt and that is 1cm/min
dh/dt=1cm/min

area will be da/dt which is increasing at 2cm²/min
da/dt=2cm²/min

base=db/dt

alright

area=1/2bh
take dervitivie of both sides
da/dt=1/2((db/dt)(h)+(dh/dt)(b))
solve for db/dt
distribute
da/dt=1/2(db/dt)(h)+1/2(dh/dt)(b)
move
da/dt-1/2(dh/dt)(b)=1/2(db/dt)(h)
times 2 both sides
2da/dt-(dh/dt)(b)=(db/dt)(h)
divide by h
(2da/dt-(dh/dt)(b))/h=db/dt

ok
we know
height=10
area=100
so
a=1/2bh
100=1/2b10
100=5b
20=b

so
h=10
b=20
da/dt=2cm²/min
dh/dt=1cm/min

therefor
(2(2cm²/min)-(1cm/min)(20cm))/10cm=db/dt
(4cm²/min-20cm²/min)/10cm=db/dt
(-16cm²/min)/10cm=db/dt
-1.6cm/min=db/dt

the base is decreasing at 1.6cm/min
4 0
3 years ago
Jaleel wrote a book. He wants to print some copies for
kotykmax [81]
Yes. there is a fixed cost and variable cost.
8 0
2 years ago
Other questions:
  • Please help x
    9·1 answer
  • Simplify: (5x2 − 9x + 3) + (4x2 + 4x − 12)
    9·2 answers
  • A meat market has 68 pounds of meat to divide it equally into 6 packs. He must use all the meat. How many pounds of meat will be
    11·1 answer
  • a can of soup has a volume of 20 pi cubic inches. the diameter of the can is 4 inches. What is the height of the can
    10·1 answer
  • The ratio of North American butterflies to South American butterflies at a butterfly park is 3 :5
    5·1 answer
  • Please help, it's due today<br><br>thank you :D​
    13·1 answer
  • Buse Points - WEL...
    10·1 answer
  • I am a cube that has a lenght, width, and hight of 1 unit
    13·1 answer
  • A 9-pound bag of cement costs $4.95. What is the unit price?
    5·2 answers
  • I WILL GIVE BRAINLIEST Hey can someone tell me simply HOW to come to this conclusion? im a bit confiused as to how, dont want to
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!