1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lena [83]
3 years ago
9

What 9y+9x-10a-10c-10b

Mathematics
1 answer:
KIM [24]3 years ago
4 0
Hey man just use photo math
You might be interested in
Maria washes the windows in her house every 2 tweaks, meows her lawn every 3 weeks, and trims her garden bushes every 5 weeks. T
oee [108]
In another 30 weeks, because 2x3x5=30 weeks where she does all of the activities.<span />
4 0
3 years ago
The science club has raised $154. 24 to buy food for a polar bear cub at the zoo. It costs $53.55 to feed the cub each week. How
fomenos

Answer:

$59.96

Step-by-step explanation:

Given:

The science club has raised $154. 24 to buy food for a polar bear cub at the zoo.

It costs $53.55 to feed the cub each week.

Question asked:

How much more money does the club need to raise to feed the cub for one month (four weeks)?

Solution:

Cost of feed for the cub for 1 week = $53.55

Cost of feed for the cub for 4 weeks = $53.55 \times 4 = $214.20

Money raised by the science club = $154. 24

More money needed by science club = Cost of feed for 4 weeks - Money raised by the science club

More money needed by science club = $214.20 - $154. 24

                                                               = $59.96

Thus, the science club will be needed $59.96 more money  for one month (four weeks) feed.

                                           

7 0
3 years ago
Mrs .velazco gave her students four options to choose from for the class project
Over [174]

Answer:

Step-by-step explanation:

what are the options

3 0
3 years ago
If three pears and four oranges cost $4.85 and three pears and ten oranges cost $8.75 what is the cost of a pear and an orange
marishachu [46]

Answer:

1 pear = $0.75; 1 orange = $0.65

Step-by-step explanation:

(1)               3P +  4O = 4.85

(2)              3P + 10O = 8.75                 Eqn (2) - Eqn (1)

3P + 10O – 3P – 4O = 8.75 – 4.85     Combine like terms

                           6O = 3.90                 Divide each side by 6

                             O = $0.65              Substitute into Eqn (1)

           3P + 4×0.65 = 4.85

               3P + 2.60 = 4.85                 Subtract 2.60 from each side

                           3P = 2.25                Divide each side by 3

                            P = $0.75

Oranges cost $0.65 each and pears are $0.75 each

4 0
3 years ago
Amrita, Bill and Gary share some money. Amrita gets 1 10of the money, while Bill and Gary share the rest in the ratio 2:5. What
Monica [59]

Answer:

i feel bad for you

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Order pairs (x,y) that is the solution to the equation.<br> 5x-y=4<br> (x,y) =
    8·1 answer
  • Multiply using napier's rods 3x4565
    11·1 answer
  • The price of a car was $5400 but it is increased by 6% .What is the new price?​
    7·2 answers
  • How are the greater than, less than, and equal to symbols useful?
    5·2 answers
  • $5 in a $10 general admission Night o f the Free with Sultos 10 show that Moderneature.com 1 3114111 ALLSTON NATIONAL THEATRE 9.
    5·1 answer
  • Can someone help me please
    12·1 answer
  • Find the product:<br> 0<br> X5
    15·1 answer
  • Which ordered pair is a solution to the equation y=3x-10​
    9·1 answer
  • VW has a slope of 5. What is the slope of a line parallel to VW?
    9·2 answers
  • 3/4 of a mile in 2/3 of an hour, what is the unit rate?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!