1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yuradex [85]
3 years ago
8

Give three examples of how percents are used in the real world????

Mathematics
2 answers:
horsena [70]3 years ago
6 0
When you go to stores and it advertises 25% off or something like that is a big one. tipping 15% or 20% is another application. a third would maybe be the interest you earn on a bank account??
Temka [501]3 years ago
3 0
Tax rate, tipping percent (how much you tip the waiter/waitress based on the price of the meal), and elections or other voting events most of the time go by a percent of people who voted. Hope this helped.
You might be interested in
i want to get rid of my points and give back to the community of brainly its helped me so much and i and just wanted to say than
Tju [1.3M]

Answer:

My favorite color is aqua and pink

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Haily paid $13 for 1 and 3/7 kf of sliced salami. What was the cost per kilogram of salami?
nikdorinn [45]

13 divided by 1 and 3/7=9 and 1/10

$9.10

4 0
4 years ago
Plz I need help with the last 2 and plz simplify then
GalinKa [24]

Answer:

c) (8^6) / 8 = 32768

d) (7^8) / (7^6) = 49

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Simplify the expression (2j+1)(2)
stiks02 [169]

Answer:

4j + 2

Step-by-step explanation:

Distribute:  

(2j * 2) + (1 * 2)

4j + 2

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simplify 3ab + 4ab + 5<br><br> 12ab<br> 7ab + 5<br> not possible
Tanya [424]
  7ab + 5  is going to be the answer because I solved it and that's the answer 

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • there are 6 row of 16 chair set up for the third grade play. in the first 4 row, 2 chair on each end are reserved for teacher. t
    14·1 answer
  • Marigold Industries collected $104,000 from customers in 2019. Of the amount collected, $24,400 was for services performed in 20
    6·1 answer
  • Molly bought ten fancy pens for a total of $60. How much did each pen cost
    13·2 answers
  • Write each missing number 7+2=2+
    13·2 answers
  • A thermometer gives a reading of 26 degrees Celsius. Use the formula c =5/9(f-32). Write the inverse function and use it to find
    13·1 answer
  • Taking a discount of 50% off followed by a discount of 50% off results in a total discount of
    9·1 answer
  • Find the rule and the graph of the function whose graph can be obtained by performing the translation 3 units right and 4 units
    14·1 answer
  • A circle has a circumference of 1,133.54 units.What is the diameter of the circle?
    10·1 answer
  • Which 3 numbers have the same answer whether they are added or multiplied
    14·2 answers
  • Use the similar triangles below to find the height of the tree
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!