1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lina20 [59]
2 years ago
14

Francisco Goya computed the unit price of an 8-count package of hamburger buns and found

Mathematics
1 answer:
andre [41]2 years ago
4 0

Answer:

1.89

Step-by-step explanation:

multiply money

You might be interested in
The square root of 1000 is between
asambeis [7]

Answer:

D

the square root of 1000 is 31.6227766017

Step-by-step explanation:

BRANIEST

6 0
2 years ago
A mechanic charges $20.00 an hour, h for labor plus parts. If the parts cost $217.00, write a linear equation that will find the
Dennis_Churaev [7]

Answer:

y=20x+217

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Does anyone know this ?? i’m super confused :(
LuckyWell [14K]
Need some Some big brain so here take some
8 0
3 years ago
19(-16)<br> helpppppppppppppppp
Anna71 [15]
The answer to your question is -304
8 0
3 years ago
What value(s) of x will make each equation below true
Dahasolnce [82]

We need to solve for x. Let's try problem b:

2x-6=3x+1-x-7

Let us first combine line terms. 3x and -x as well as 1 and -7 can be combined. Let's do that:

2x-6=2x-6

Since this is true, your answer would be:

All real numbers

------------------------------------------------------------------

Let's solve for problem c:

3x+1=43

Let's isolate x, so subtract 1 from both sides:

3x=42

Since x can't have a coefficient, divide both sides by 3:

\frac{3x}{3}=\frac{42}{3}

x=14

So, only the value of 14 would make this equation true.

------------------------------------------------------------------

Let's try problem d:

4x-1=4x+7

Let's get our whole numbers on the right side. Add 1 to both sides:

4x=4x+8

Subtract 4x from the right side on both sides:

0=8

Since this is not true, your answer would be:

No solution

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Which graph represents the solution set for the quadratic inequality x2 + 2x + 1 &gt; 0
    14·2 answers
  • Equation : a^2 + ( 2b - c) x d, solve for a=2, b=5, c=8, and d=4!! help pls and work
    13·1 answer
  • If the food is good or if I eat too much, I'll exercise. How do you write this compound statement in symbols.
    13·1 answer
  • What's the pattern?<br> 1,2,4,8,16.....
    15·1 answer
  • How do I solve 3w+6=4w ?
    14·2 answers
  • Find x in the triangle
    6·1 answer
  • Answer plz I reallllllly need it it is proportion
    8·1 answer
  • Sandra bought 5 pounds of sweet potatoes for $6.80. What is the cost per pound of the sweet potatoes?
    11·1 answer
  • 25% of 60<br> 10% of 150 Are these amounts equivalent?
    11·1 answer
  • 100 points &amp; brainliest if you get it correct!
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!