1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
charle [14.2K]
2 years ago
13

If 7 oranges cost $7.56, what is the cost of 2 oranges

Mathematics
2 answers:
Vladimir [108]2 years ago
7 0

Answer:

$2.16

Step-by-step explanation:

7 oranges -----> costs $7.56

Find the unit rate (i.e the cost of 1 orange)

Unit rate ---> cost of 1 orange =  $7.56/7 =  $1.08

Cost of 2 oranges

= unit rate x 2 oranges

= $1.08 x 2

= $2.16

Gekata [30.6K]2 years ago
6 0

Answer:

$2.16

Step-by-step explanation:

7.56 ÷ 7 = 1.08

1.08 × 2 = 2.16

You might be interested in
Eric has saved $18,300 toward a down payment on a house. He makes a salary of $59,750 a year. What is the maximum he could affor
alexandr402 [8]
From the
well
assuming that he spends all his savings on the house and doesn't eat or spend on anything else and that he pays per year

experimient
down+other=total
18300+(59750 times years)answer
if years=1 then
tota=78050 which is not listed

if years=2 then
total=137800

that is lats choice

answe is last choice (D)
( I actually don't know since question is not clear)
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the slope between the two given points in questions 3-4.
Sophie [7]
I think you have to figure out the gradient, so you take the 2 points and put it into the equation
change in y divided by change in x aka
y2-y1/x2-x1

so for question 3:
y2=4 and y1=3
(taken from the first and second coordinates)
x2=3 and y1=7
put these values jnto the equation
4-3/3-7 = 1/-4 (can be written as negative 1/4)

for question 4 its the same thing:
y2=9 and y1=5
x2=4 and x1=2
put into equation
9-5/4-2 = 4/2

hope this helps, im also hoping your teacher already has taught this because i didnt go into detail of where the equation came from, if not ask me and ill gladly help X
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Come up with an example of an expression, equation, and inequality.
valentina_108 [34]
Expression (non-algebraic):  3+2
An equation: 2x +1 = 21
An inequality: 2x > 2+2
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
What formula can we use to find the circumference of a circle?
Assoli18 [71]

Answer:

B plz mrk brainliest

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Work out the value of: 5x - 2y when x = 3 and y = 4
KATRIN_1 [288]
The expression is 5x - 2y
Use PEMDAS and work out the rest
x = 3 and y = 4
5 x = 5 x 3 = 15
2 y = 2 x 4 = 8
15( x ) - 8 (y) = 7
The answer is 7

Hope This Helps You!
Good Luck Studying :)
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which ratio is equivalent to (two-fifths)?
    7·2 answers
  • How many inches tall is a 7 foot basketball player?
    5·2 answers
  • The standard metric units of density are:<br> kg/N<br> g/cm^3<br> kg/cm^3<br> g/L
    11·2 answers
  • A pair of dice is rolled, and the number that appears uppermost on each die is observed. Refer to this experiment and find the p
    13·1 answer
  • What are the soultion(s) to the quadratic equation 40- x^2=0
    12·1 answer
  • Solve the compound inequality. -2x&lt;2x-4&lt;4
    13·2 answers
  • Look at the picture bellow​
    9·2 answers
  • Complete the statement describing the solution set to this compound inequality.
    10·2 answers
  • Nate has 5 green marbles and 3 red marbles. Select the ratios that compares the number of red marbles to the total number of mar
    13·1 answer
  • How do I make myself not like my crush?
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!