1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
charle [14.2K]
3 years ago
13

If 7 oranges cost $7.56, what is the cost of 2 oranges

Mathematics
2 answers:
Vladimir [108]3 years ago
7 0

Answer:

$2.16

Step-by-step explanation:

7 oranges -----> costs $7.56

Find the unit rate (i.e the cost of 1 orange)

Unit rate ---> cost of 1 orange =  $7.56/7 =  $1.08

Cost of 2 oranges

= unit rate x 2 oranges

= $1.08 x 2

= $2.16

Gekata [30.6K]3 years ago
6 0

Answer:

$2.16

Step-by-step explanation:

7.56 ÷ 7 = 1.08

1.08 × 2 = 2.16

You might be interested in
Please help me
Helen [10]

Answer:

12.5

Step-by-step explanation:

75 divided by 6 is 12.5

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
How much more money does it cost to burn trash than to send it to a landfill? Sanitation Costs (per pound) Recycling $30 Landfil
netineya [11]
What does that mean DJDJSJSJS Jen
3 0
2 years ago
What is the ratio of vowels to consonants
Rufina [12.5K]
What are the answer options?
6 0
3 years ago
A circle has a circumference of 3600 pi. what is the diameter of the circle
Angelina_Jolie [31]
------------------------------------------------------
Formula
------------------------------------------------------
Circumference = πD

------------------------------------------------------
Find Diameter
------------------------------------------------------
3600π = πD
D = 3600 ← Divide by π on both sides

------------------------------------------------------ 
Answer: Diameter = 3600 unit
------------------------------------------------------
3 0
3 years ago
Please help me with this . <br> i’m going to give out the brainly thingy
Wewaii [24]

Answer:

Comment if you ready for me to give you an answer

Also message me please.

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find an equation in slope-intercept form for the line with slope -3/4 and y-intercept = 0
    10·2 answers
  • Someone please help!
    10·1 answer
  • If you have 76 and eight tenths of fabric and you want to cut into 7 pieces how how long will the pieces be?
    5·1 answer
  • The water level of a lake fell by 1 1/4 in. during a 1 1/2 week long drought what is the average rate at which the water level c
    13·1 answer
  • Which word phrase represents the variable expression? 2(n + 4) 
    15·1 answer
  • Use the rule (x,y) (3x,2y) to find the image for the preimage defined by the given points.
    14·1 answer
  • A set of equations is given below:
    5·1 answer
  • PLEASE DO NOT STEAL POINTS A cement mason starts making concrete by mixing 212 pounds of sand to 314 pounds of gravel. The mason
    12·2 answers
  • The first row in the table shows a recipe for 1 batch of trail mix. Complete the remaining rows with recipes for 2, 3, and 4 bat
    11·1 answer
  • What is the slope of the line?<br> 1<br> 2<br> -2<br> 1/2
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!