1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lynna [10]
3 years ago
13

4/7 of the students in a classroom are girls if there are nine boys in the class how many total students are there ?

Mathematics
1 answer:
sergeinik [125]3 years ago
3 0

Answer:

21 students were in the class.

Step-by-step explanation:

The information in the question tells you that 4/7 of the class is girls.

That means that the remainder of the class is 1 - 4/7 = 3/7 boys

Let the total in the class = x

(3/7)x = 9           Multiply by 7

(3/7)*7*x = 9 * 7 Simplify the right and left

3x = 63              Divide by 3

3x/3 = 63/3

x = 21

There were 21 students in the class.

You might be interested in
Jackie is painting rocks. She paints 7 rocks blue. She paints fewer than 3 rocks red. How many rocks does jackie paint in all?
Salsk061 [2.6K]

Answer:

9 rocks

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
What is it pls help !
Nesterboy [21]

Answer:

I got<u> -8, </u>hope dis helps!

6 0
3 years ago
Please help me with this problem thank you
horsena [70]

Answer:

take a picture of it and then put it up

Step-by-step explanation:

and they should give you the answer

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
9. A cup of tea costs x pence. Coffee costs 20 pence more. Hermes buys 2 cups of tea and one cup of coffee. In total Hermes pays
qaws [65]

Answer:

  • £1.20

Step-by-step explanation:

<u>Given:</u>

  • Tea = x
  • Coffee = x + 0.2

<u>Comparing the total cost, work out the value of x:</u>

  • 2x + x + 0.2 = 3.80
  • 3x = 3.60
  • x = 1.20
5 0
2 years ago
I need so much help!!!!
USPshnik [31]

<em>Answer:</em>

94.25m

<em>Explanation:</em>

\frac{3cm}{4.5m} × \frac{19.5}{x}

Solve for x.

(cross multiply & divide)

4.5 × 19.5 = 282.75

282.75 ÷ 3 = 94.25

4 0
4 years ago
Other questions:
  • The price for 3 pounds of apples is $3.99. What is the unit rate?
    14·2 answers
  • A line passes through (−1, 7)and (2, 10) which answer is the equation of the line?
    11·1 answer
  • What is the final transformation in the sequence of
    14·2 answers
  • Round 144 to the nearest 100.
    7·2 answers
  • If triangle abc ~ triangle def and the scale factor from triangle abc to triangle def 1/5 what are the lengths
    7·1 answer
  • 1 1/2 billion years in scientific notation
    15·1 answer
  • What is the equation of the line in slope-intercept form?
    14·1 answer
  • First USA, a major credit card company, is planning a new offer for their current cardholders. The offer will give double airlin
    10·1 answer
  • 42. Estimate: 48293-39​
    8·1 answer
  • NO LINKS!! Please help me part 2​
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!