1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
goldfiish [28.3K]
3 years ago
7

How do you estimate 1,374×6

Mathematics
1 answer:
san4es73 [151]3 years ago
4 0
The best estimate for 1,374 is 1,400 and the best estimate for 6 is 10. This is because anything that is 5 and above you change it. Example: 16 the best estimate for 16 is 20 because 6 is above 5. And when a number is 4 and below you change the number below. Example: 12 the best estimate for 12 is 10 because 2 is below 4. And when the number is perfect like 10, you can keep the number the same. Example:10,20,30,40,50,60etc.
Hope this Helped! :)
You might be interested in
Please help me with this.
scoundrel [369]

Answer:

12.4

Step-by-step explanation:

do 9x11 (the cross)

then divide that by 8, so 99/8

that equals 12.375 which rounded to the nearest tenth is 12.4

4 0
2 years ago
Which of the following describes the “p/2” in the expression above?
julia-pushkina [17]

Option B. Quotient is the right answer

Step-by-step explanation:

Given expression is:

p/2 +4(7+p)

Let us look at the options one by one

<u>A. factor</u>

p/2 is not a factor as the factor is always multiplied with another factor

<u>B. quotient</u>

This is the right answer as p is being divided by 2. The quotient of both will be used for further calculations

Hence,

Option B. Quotient is the right answer

Keywords: MCQs, Expressions

Learn more about polynomial expressions at:

  • brainly.com/question/12896802
  • brainly.com/question/12973601

#LearnwithBrainly

5 0
3 years ago
Complete the ratio- I WILL GIVE BRAINLIEST TO WHOEVER ANSWERS FIRST!<br><br> 8:44=1::?
miskamm [114]

Answer:

8 /8 =1

44/8=5,5

so the ratio is 1:5,5

3 0
2 years ago
Please help me branniest
Goshia [24]

Answer:

the answer is C

Step-by-step explanation:


7 0
3 years ago
Find the unit price
Mrac [35]

Answer:

Price per ounce is $0.062

Step-by-step explanation:

Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce

Firstly, we need the total ounce value

1 pound = 16 ounce

so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces

So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces

So 40 ounces = $2.48

price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the product of X^2+x-12/x^2-5x-6 with complete solution
    11·1 answer
  • Math help with triangles please help (15 points)
    15·1 answer
  • The manager of a local nightclub has recently surveyed a random sample of 280 customers of the club. She would now like to deter
    9·1 answer
  • What is the hypothesis of the following conditional statement ?
    6·2 answers
  • Bruno created the box plot using the five values. What error did he make?The five values for a data set are: minimum = 0 lower q
    15·2 answers
  • Negative nine is greater than the sum of fifteen and two times a number.​
    14·2 answers
  • A water tank is filled to its capacity. It has a leak at the bottom through which water leaks at a constant rate. If y represent
    8·1 answer
  • FREE BRAINLIEST!! ill also answer questions that you have posted if you answer correctly!!!! (61pts)
    9·1 answer
  • Determine a series of transformations that would map Figure D onto Figure E.
    15·1 answer
  • En una caja grande hay 9 cajas dentro de cada una de estas cajas hay 5 cajas, dentro de estas hay 3 cajas. ¿Cuántas cajas hay en
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!