1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
scZoUnD [109]
3 years ago
9

A 3-gallon jug of juice costs $17.76. What is the price per cup?

Mathematics
2 answers:
Bond [772]3 years ago
5 0

Answer:

0.37 or 37 cents per cup

Step-by-step explanation:

3 gallons = 48 cups

3 gallons cost $17.76

to find price for each cup you need to divide the price of 3 gallons which is 17.76 bye 48 cups

17.76/48= 0.37

garri49 [273]3 years ago
3 0
The answer is 0.37 cents per cup
You might be interested in
Use the Distributie<br> Property to express<br> 27 + 60
Lunna [17]
Once you add 27+60, the answer is 87
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLEASE I NEED HELP NO LINKS!!!!!
alukav5142 [94]
You would divide 4.6 from both sides of the inequality symbol to get x standing alone.
5 0
2 years ago
I live in United States and I want to move to Scotland I'm trying to understand the conversion of money I understand one US doll
NeTakaya
4400 because you multiply 5000 with 0.88 to get your answer.
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the volume of a cylinder with a base of 24 meters and a height of 6 meters
serg [7]

Answer:

Volume = <u>2714.34</u>

Step-by-step explanation:

This is answer because the formula to finding cylinder volume is: \pir^{2}h

Radius = \frac{Diameter or Base}{2}

Radius = 12

12 squared = 144

144*6 = 864

864\pi = <u>2714.34</u> (rounded)

5 0
1 year ago
Write an equation of the line in slope intercept form through the points (-3,0) and (0,0)
Helga [31]

Answer:

y=0

Step-by-step explanation:

y=mx+b

do you need more information ?

7 0
2 years ago
Other questions:
  • A new DVD is available for sale in a store one week after its release. The cumulative revenue,
    8·1 answer
  • alec is climbing a 14 foot ladder where the rungs are 3/4 of a foot apart. there is one foot of space on each end of the ladder
    15·1 answer
  • Which of the following is(are) the solution(s) to. |2x-1|= 10 ?
    7·2 answers
  • Are the angles with the given measures complementary, supplementary, or neither?
    11·2 answers
  • Select the correct answer.
    10·1 answer
  • HELP TwT
    7·1 answer
  • - 113 x (-4) =<br>plz no links​
    13·1 answer
  • lucas has a bag that contains 11 cabbages,12beets,and 7 stalks of celery.lucas preforms 50 pulls recording the vegtables drawn a
    13·1 answer
  • Express 29 and 37 as the sum of two squares.
    13·1 answer
  • I dont know what to do for tis
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!