1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Klio2033 [76]
3 years ago
13

Nata spent $28 on 2 DVDs. At this rate, how much would 5 cost? At what rate did she spend her money

Mathematics
2 answers:
Elenna [48]3 years ago
6 0

we know that

Nata spent \$28 on 2 DVDs

so

by proportion

<u>Find the cost of 5 DVDs</u>

\frac{28}{2} \frac{\$}{DVD} =\frac{x}{5} \frac{\$}{DVD}\\ \\2*x=28*5\\ \\x=28*5/2\\ \\x=\$70

therefore

<u>The answer Part a) is</u>

The cost of 5 DVDs is \$70

<u>Part b)</u> Find the unit rate

we know that

<u>Unit Rate</u> is the ratio of two measurements in which the second term is 1

so

Find the cost of 1 DVDs

\frac{28}{2} \frac{\$}{DVD} =\frac{x}{1} \frac{\$}{DVD}\\ \\2*x=28\\ \\x=28/2\\ \\x=\$14

therefore

the unit rate is 14\frac{\$}{DVD}

<u>The answer Part b) is</u>

Nata spent her money at the rate  14\frac{\$}{DVD}

ipn [44]3 years ago
3 0
$14 dollars for each cd and if she buys 5 it's $70
You might be interested in
A pencil has a density of 8.75g\ml. it has a mass of 3.5grams what is the volume?
leva [86]
I think that to find the volume , you just need to do:
3.5 grams *1ml/8.75 g =0.4 ml 
so you do it the way that the gram will be cancelled

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The picture is the question, i need help, plz help!
Furkat [3]
You can set up a proportion to solve it.
6         15
------ =  ------
270       x

270*15=4050
4050/6=675.

So the answer is B.
If you do not understand pls tell me.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Last Wednesday, students could choose ham or turkey sandwiches for lunch. The cafeteria made 500 sandwiches in all, 270 of which
Gelneren [198K]

Answer:

54%

Step-by-step explanation:

270/500

4 0
3 years ago
There are 125 sheets of paper in a pack. A classroom uses 30 packs of paper in a year. How many total sheets of paper does the c
tresset_1 [31]

Answer:

3,750

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jenny is comparing the cost of two packages of socks.One package has 8 pairs of socks for $12.Another package has 3 pairs of soc
EleoNora [17]

Answer:

  no

Step-by-step explanation:

The second package costs $2 for each pair of socks. If the first package cost that much, it would be 8×$2 = $16 for 8 pairs of socks. That is not the same as $12 for 8 pairs.

__

Another way to look at it is the first package costs twice as much as the second, but has more than twice as many pairs of socks. That means the rates are not equivalent.

6 0
4 years ago
Other questions:
  • For y =4x-1 substitute 3 for x and find the value of y
    12·2 answers
  • Graph the solution set to the inequality.​
    9·1 answer
  • Hi i kinda stuck on this question. <br>Help please. <br>Workings Please​
    11·1 answer
  • Please help me out here I would really appreciate it (will give brainiest if right)
    5·1 answer
  • F(x) = –22 + 6<br> Find f(-1)
    7·1 answer
  • Sharon’s organization hopes to raise more
    11·1 answer
  • Casey recently purchased a sedan and a pickup truck at about the same time for a new business. The value of the sedan S, in doll
    11·2 answers
  • Consecutive numbers follow one right after the other. An example of three consecutive numbers is 17, 18, and 19. Another example
    10·1 answer
  • Help me any smart person please
    11·1 answer
  • What is the mass of 18 crayons
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!