Answer:
= 2x
Step-by-step explanation:
0 + (-3 1/4)
1 + (-4 1/4)
2 + (-5 1/4)
The unit rate for the 1st one is: $0.19 / ounce
The unit rate for the 2nd one is: $0.16 / ounce
The 36 ounce box would be the better buy because it is less per ounce than the 24 ounce box
Answer:
1. D
2. B
3. A
Step-by-step explanation:
Question 1:
The pair of <JKL and <LKM can be referred to as linear pairs. They are two adjacent angles that are formed from the intersecting of two lines.
Question 2:
Given that <KLM = x°
<KML = 50°
<JKL = (2x - 15)°
According to the exterior angle theorem, exterior ∠ JKL = <KLM + KML.
2x - 15 = x + 50
Solve for x
2x - x = 15 + 50
x = 65
Therefore, <KLM = 65°
QUESTION 3:
<JKL = 2x - 15
Plug in the value of x
<JKL = 2(65) - 15
= 130 - 15
<JKL = 115°
Answer: has no equal sign