Answer:
Next time show a picture
Step-by-step explanation:
But! A way you could solve this is to look at the opposite angle of 1 and see what the number is. The number opposite of 1 is always equal to 1. You could also see if there is a number next to 1. The number next to 1 +1= 180 degrees. Good luck!
Answer:
2 to the power of one sixth
Step-by-step explanation:
Assuming you don't already know this, any type of root can be expressed as an exponent. Generally speaking:
![\sqrt[n]{x} = {x}^{ \frac{1}{n} }](https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Csqrt%5Bn%5D%7Bx%7D%20%20%3D%20%20%7Bx%7D%5E%7B%20%5Cfrac%7B1%7D%7Bn%7D%20%7D%20)
So you can rewrite the given fraction as

and then reduce as you normally would. That is, if the bases of the numerator and denominator are the same, then you can subtract the denominator's exponent from the numerator's exponent like so:

Since

the answer is
![{2}^{ \frac{1}{6} } \: or \: \sqrt[6]{2}](https://tex.z-dn.net/?f=%20%7B2%7D%5E%7B%20%5Cfrac%7B1%7D%7B6%7D%20%7D%20%20%5C%3A%20or%20%5C%3A%20%20%5Csqrt%5B6%5D%7B2%7D%20)
=3*5*7 (xyz)
=15*7 xyz
=105xyz
Answer:
25 cents/ounce
Step-by-step explanation:
The unit rate means how much is one of the thing you are working with. In this case, the unit rate of a pint (16 ounces) is how much just one ounce will cost. So divide $3.93 by 16
$3.93/16 = $0.245625
Since we're working with money, round to the nearest hundredth
Unit rate is $0.25 per ounce, or 25 cents per ounce
So remember that the distance formula is
.
1.

Distance between (4,-5) and (4,-2) is 3 units.
2.

Distance between (1,1) and (-1,4) is √13 (or 3.61 rounded to the hundreths) units.