1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tangare [24]
3 years ago
8

I NEED HELP BADLY!!!!

Mathematics
2 answers:
e-lub [12.9K]3 years ago
7 0
For ADC you just add those two numbers. your answer would be D) 131 
ankoles [38]3 years ago
7 0
M∠ADC = m∠ADB + m∠BDC = 89° + 42° = 131°

D) 131
°
You might be interested in
The graph below shows how the cost of gasoline changes over one month. According to the graph, the cost of gasoline ________ dec
Kay [80]

Answer:

sometimes

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The store allowed 85 people in 5 hours .. how many people were allowed to enter per hour?
ale4655 [162]

Answer:

17 people per hour

Step-by-step explanation:

85/5

3 0
3 years ago
What term is used to describe a systematic repayment of a loan through a set number of payments at a specific rate?
Elden [556K]

Answer:

Credit

Step-by-step explanation:

5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Find an equation of the line that has a slope of -8 and y-intercept of 6. Write the answer in the form Y = Mx+B
solong [7]
The answer is y= -8x+6
-8 is the slope and 6 being the y-intercept.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the area of the circle of 7 inches
Arisa [49]

Answer:

38.480

Hope this helps!!!:)

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Luiza's savings account had
    7·1 answer
  • What is the ordered pair for point K?
    8·2 answers
  • How many cups equal 372 quarts
    10·2 answers
  • 72 feet is equal to how many yards?
    5·1 answer
  • If log 2= 0.30103 then log 32=?
    12·1 answer
  • Does anyone know how to solve this ?
    5·2 answers
  • the cost of a 12-ounce bag of cashews is $5.86 what is the cost per ounce of the cashews to the nearest penny
    12·2 answers
  • Are there any supplementary, vertical, or complimentary angles? If so wich ones
    15·1 answer
  • Right triangle has a shorter leg of 5, a longer leg of 7. What is the length of the hypotenuse? Round to the nearest hundredth.
    12·1 answer
  • 6 bags of Skittles cost $3. How much is one bag?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!